(Перенаправлено з Фондова біржа)

Біржа фондова

Нью-Йоркська фондова біржа

Бі́ржа фо́ндова (англ. stockexchange) — організаційно оформлений, постійно діючий організований ринок цінних паперів, на якому відбувається купівля-продаж біржових товарів (облігацій, акцій, векселів тощо) та укладаються угоди; здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства, статуту і правил фондової біржі.

Характеристика

Метою створення фондової біржі є організація ринку цінних паперів і фінансових інструментів. Завдання фондової біржі ― організовувати умови для укладення договорів купівлі-продажу цінних паперів і фінансових інструментів через проведення біржових торгів та забезпечувати контроль за виконанням.

Відповідно до законодавства України, фондову біржу утворюють не менше ніж двадцять засновників ― торговці цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, на фондовому ринку, або їх об’єднанням, що налічує не менше ніж двадцять торговців цінними паперами. Частка одного засновника не може бути більшою ніж 5 % капіталу статутного фондової біржі. Якщо протягом шести місяців кількість членів фондової біржі менша за 20, то вона припиняє свою діяльність.

Фондова біржа діє лише у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. Фондова біржа має право на діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку з моменту отримання ліцензії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Предметом торгів на фондовій біржі є акції, облігації внутрішніх і зовнішніх державних позик, облігації місцевих позик, облігації підприємств, ощадні сертифікати, інвестиційні сертифікати та інші види цінних паперів, випуск яких не забороняє чинне законодавство та які пройшли процедуру лістингу і делістингу. Прибуток не підлягає розподілу між засновниками біржі, його спрямовують на її розвиток.

Торгують на фондовій біржі за правилами, які затверджує біржова рада та реєструє Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Правила можуть містити порядок клірингу та розрахунків за укладеними договорами щодо фінансових інструментів (крім цінних паперів), взаємодії з депозитаріями цінних паперів, здійснення заходів із зниження ризиків під час укладання договорів купівлі-продажу цінних паперів та інших фінансових інструментів.

Значення

Фондова біржа формує попит і пропозицію на ринку цінних паперів, деривативів і фінансових інструментів.

Додатково

1460 в м. Антверпені організовано першу міжнародну біржу з торгівлі цінними паперами.

У м. Ліоні вексельна біржа діяла з 1462. У 16 ст. її перейменовано на Ліонську біржу цінних паперів.

З 1695 торги з державними цінними паперами і акціями компаній почала Королівська біржа Лондона.

Паризька біржа (1724) провела лістинг (допуск цінних паперів до торгів на біржі) 1830, куди увійшло 30 акціонерних товариств, а 1870 ― вже близько 100 найменувань іноземних цінних паперів.

Берлінська фондова біржа (1716 ) активізувала діяльність 1830.

Чиказька товарна біржа (1848) з 1936 почала укладати ф’ючерсні контракти (див. Ф’ючерс) на сою, 1950 ― на соєве борошно і олію, 1975 ― ф’ючерсні контракти Державної національної асоціації іпотечного кредиту.

2007 Нью-Йоркська фондова біржа (англ. NewYorkStock Exchange, NYSE, 1792) і загальноєвропейська фондова біржа Євронекст (англ. Euronext NV, 2000) об’єдналися в компанію НЙФБ Євронекст (англ. NYSE Euronext). Вона визначає Доу-Джонса індекс та середню вартість акцій на біржі (індекс NYSE Composite) на світовому ринку цінних паперів.

Торгівлю цінними паперами в Росії 1860 розпочато в м. Санкт-Петербурзі.

На українських землях, в Одесі, 1796 створено другу російську біржу, що поєднувала товарну і фондову торгівлю (зерно, іноземна валюта, цінні папери). Київську біржу організовано 1869. Вона здійснювала фондові операції з цінними паперами цукрових заводів. 1914 на біржі проводили торги акцій київських підприємств і великих металургійних заводів, збудованих на Сході України.

Фондовий ринок України (2018) об’єднував 5 фондових бірж: ПАТ «Українська біржа»; ПАТ «Фондова біржа “ПФТС”»; ПАТ «Фондова біржа “Перспектива”»; ПрАТ «Українська міжбанківська валютна біржа»; ПрАТ «Фондова біржа “ІННЕКС”».

Джерела

  1. Про ринки капіталу та організовані товарні ринки: Закон України № 3480-ІV від 23 лютого 2006 р. // Відомості Верховної Ради України. 2006. № 31. Ст. 268. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15#Text
  2. Про цінні папери та фондовий ринок: Закон України № 3480-ІV від 23 лютого 2006 р. URL: https://www.president.gov.ua/documents/3480iv-4050
  3. Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків: Закон України № 448/96-ВР від 30 жовтня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. 1996. № 51. Ст. 292. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/448/96-%D0%B2%D1%80#Text

Література

  1. Омелянович Л. О., Ластовенко О. В., Гладкова О. В. та ін. Ринок фінансових послуг. Донецьк : Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, 2011. 252 с.
  2. Бурковська А. В., Бурковський І. Д., Лункіна Т. І. Особливості виникнення і розвитку бірж у країнах світу // Економічний вісник Ужгородського унверситету. Серія: Міжнародні економічні відносини та світове господарство. 2015. Вип. 3. С. 51–54.
  3. Черкасова С. В. Ринок цінних паперів і фондова біржа. Львів : Львівська комерційна академія, 2015. 168 с.
  4. Бірюк С. О. Біржова компонента інформаційного середовища вітчизняного фондового ринку // Економіка та держава. 2016. № 8. С. 44–47.
  5. Косова Т. Д., Ярошевська О. В. Фондова електронна торгівля цінними паперами: вплив на розвиток фінансового ринку України // Економіка та держава. 2017. № 2. С. 7–10.
  6. Ліфанова М. І. Ретростпективний аналіз формування міжнародних фінансових центрів // Економіка та держава. 2018. № 7. С. 90–94.

Автор ВУЕ

О. В. Ластовенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ластовенко О. В. Біржа фондова // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біржа фондова (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶