Штиб

Штиб (від нім. Staub − пил) — похідний продукт видобування вугілля.

Штиб

Утворюється під час подрібнення вугілля виконавчими органами видобувних машин і транспортування. Штиб отримують як з антрациту, так і кам'яного вугілля. Характеристики штибу відповідають сорту (марці) вугілля. Розмір зерен штибу — до 6  мм.

Штиб вважали відходами вуглевидобування через труднощі обробки, пов’язані з малим розміром зерен. Однак у 21 ст. у зв’язку з виснаженням запасів вугілля розроблено технології промислового використання штибу як палива. Постачальники в Україні пропонують штиб марки АШ (антрацитовий штиб).

Практикують спалювання антрацитових штибів в киплячому шарі, виготовлення вугільних брикетів, а також переробку у водовугільне паливо. Вологість і зольність антрацитового штибу зазвичай відносно невеликі (WP=7 %, Ad=18 %). Вихід летких речовин — найменший з усіх видів природного палива (Vdaf=4 %). Ця обставина ускладнює спалювання штибу і потребує його тонкого помелу в кульових барабанних млинах, що у разі великої міцності вугілля призводить до значних витрат електроенергії.

Температура плавлення золи антрацитового штибу порівняно низька (1 070–1 200 °C), внаслідок чого його можна спалювати в топках з рідким шлаковидаленням.

Штиб — затребуваний сучасний вид вугільного палива.

Література

  1. Білецький В. С. Вугілля в сучасному світі і Україні // Донецький вісник Наукового товариства ім. Шевченка. 2003. Т. 3: Хімія, технічні науки, науки про землю, медицина та психологія. С. 58–66.
  2. Смирнов В. О., Сергєєв П. В., Білецький В. С. Технологія збагачення вугілля. Донецьк : Східний видавничий дім, 2011. 476 с.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. Т. 3. 644 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Штиб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Штиб (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶