Яна — Теллера ефект

Яна Теллера ефектНове.jpg

Я́на — Те́ллера ефе́кт — експериментально спостережувана сукупність явищ. Передбачена в 1937 Г. А. Яном (1907–1979, Велика Британія, учень В. Гайзенберга) та Е. Теллером (1908–2003, США, відомий як «батько водневої бомби»).

Характеристика

Г. А. Ян та Е. Теллер сформулювали і довели теорему про властивості багаточастинкових систем (переважно молекул або кристалів), що мають форму, відмінну від лінійної, і перебувають у виродженому електронному стані. Згідно з цією теоремою, така система за окремими винятками (наприклад, крамерсове виродження) спонтанно деформується, знижуючи свою симетрію: рівнобічний трикутник перетворюється на рівнобедрений, квадрат — на прямокутник тощо.

Г. А. Ян та Е. Теллер фактично узагальнили на більш складні випадки результат Р. Реннера (1934), який на прикладі центрально-симетричної триатомної лінійної молекули СO2 теоретично продемонстрував, що коли вона опиниться у виродженому електронному стані, її центральний атом О зміститься до одного з атомів С, — і тим самим молекула, залишившись лінійною, втратить один з елементів симетрії — інверсію, а також знизить за рахунок розщеплення виродженого стану свою енергію.

Г. А. Ян та Е. Теллер розглянули молекулу довільної форми, яка теж змінюється в бік зниження симетрії; показали: якщо така молекула якимось чином (наприклад, оптично) переведена у збуджений вироджений стан, то її форма має змінитися.

У природі ефект Яна — Телера має багато проявів. Розрізняють статичний та динамічний ефекти:

  • для статичного ефекту характерним є т. зв. заморожене, тобто стабільне, спотворення вихідної симетричної структури;
  • при динамічному ефекті система деформується, але тунелює між різними просторово несиметричними станами, формально зберігаючи свою вихідну симетрію, проте в найнижчому невиродженому електронному стані, що виник завдяки спонтанній деформації.

Значення

Як результат внутрішньо-молекулярних або кристалічних електрон-деформаційних взаємодій, ефект Яна — Теллера охоплює практично всю фізику молекул і кристалів разом із спектроскопією в усіх діапазонах частот — від акустичних до рентгенівських. Це дає змогу вивчати багато явищ молекулярної фізики і кристалофізики — структурні перетворення різних типів, транспортні явища, домішкові стани, механізми хімічних реакцій, роль конформаційної взаємодії в біологічних процесах і явищах, зокрема роль стехіометрії при контактах складних молекул одна з одною.

Література

  1. Берсукер И. Б. Эффект Яна-Теллера и вибронные взаимодействия в современной химии. Москва : Наука, 1987. 344 с.
  2. Bunker P., Jensen P. Molecular Symmetry and Spectroscopy. 2nd ed. Ottawa : National Research Council of Canada, 2006. 752 p.
  3. The Jahn-Teller Effect: Fundamentals and Implications for Physics and Chemistry / Ed. by H. Köppel, D. Yarkony, H. Barentzen. Heidelberg : Springer, 2016. 915 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яна — Теллера ефект // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Яна — Теллера ефект (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶