FREEARTICLES

Б’ютт

Б'ютт (англ. Butte) — одне з найбільших у світі родовищ міді жильного типу. Розташоване в південно-західній частині штату Монтана (США). Експлуатується з 1882.

Історична довідка

Відкриття і розвиток видобування міді на родовищі Б'ютт припадає на Золочене століття піднесення економіки США (англ. Gilded Age) — історично короткий період піднесення економіки США у 1865-1893. Королями мідновидобувної галузі на той час були промисловці Маркус Дейлі, Вільям А. Кларк, Джеймс Ендрю Мюррей і Ф. Август Хайнце. Вони були відомі епічними битвами, які велися в м. Б’ютт, штат Монтана, та навколишньому регіоні протягом Золотого віку за контроль над місцевою міднодобувною промисловістю. Це була конкурентна боротьба, яка мала наслідки не лише для Монтани, а й для Сполучених Штатів загалом. Боротьба між Кларком, Дейлі, Мюрреєм і Хайнцем, а пізніше між самим Хайнцем і фінансистами-промисловцями Вільямом Рокфеллером і Генрі Х. Роджерсом є значимим розділом в історії Монтани.

У 1881 році, ірландський емігрант і потім відомий американський бізнесмен Маркус Дейлі заснував компанію Anaconda Copper Mining Company. Спершу він купив невелику шахту під назвою Anaconda у шт. Монтана. На той час він був співвласником, менеджером шахти та інженером срібної копальні «Аліса» у Вокервіллі, передмісті містечка Б'ютт. Під час роботи в Алісі він помітив значні обсяги високоякісної мідної руди. Дейлі отримав дозвіл на огляд прилеглих виробок. Після того, як його роботодавці, брати Вокер, відмовилися купити Анаконду, Дейлі продав свою частку в Алісі і купив шахту Анаконда сам. Він попросив додаткової підтримки у гірничого магната Сан-Франциско Джорджа Герста. Герст погодився купити одну чверть акцій нової компанії, не відвідуючи її. Під час видобутку срібла, що залишилося в його шахті, незабаром були розроблені величезні поклади міді, і Дейлі став мідним магнатом. Коли навколишні срібні копальні вичерпалися і закрилися, Дейлі скупив сусідні шахти, утворивши гірничодобувну компанію. Він побудував плавильний завод і з’єднав його з Б’юттом залізницею. Компанія Anaconda згодом володіла всіма шахтами на Б’ют-Гілл.

Розвиток мідевидобувної галузі в кінці 19 ст. був дуже стрімким. Лише в 1888 році гірничодобувна діяльність у м. Б’ютт дала рекордний на той час видобуток мідної руди на суму 23 млн доларів США (еквівалентно 749 118 519 доларів США у 2022 році). Наприкінці 19 століття Монтана була найбільшим виробником міді у світі.

Згодом компанія Дейлі, відома як Anaconda Copper, стала монополією, розширившись до четвертої за величиною компанії у світі наприкінці 1920-х років. Успіху Дейлі вирішально сприяли дві обставини – початок епохи електрики та винахід телефону, які потребували великих обсягів міді. У 1977 Anaconda Mining Company об'єдналася з Atlantic Richfield Co. (ARCO).

У 1985 році ARCO була придбана мільярдером з Монтани Деннісом Вашингтоном. Він, зокрема, очолює американську компанію з видобутку міді та молібдену — Montana Resources.

У 2020-тих роках вже компанія Montana Resources керує відкритим рудником з видобутку міді та молібдену в м. Б'ютт, Монтана. Montana Resources відновила роботу на рудній копальні Continental у 1986 році, яка належала Anaconda Copper Mining Company, до її закриття в 1983 році. Montana Resources також є співвласником сусідньої колишньої мідної копальні Берклі Піт, у відновленні, моніторингу та управлінні якою компанія бере участь. Протягом кількох років компанія вилучала розчинену мідь безпосередньо з сірчано-кислотної води Берклі Піт. Берклі Піт — колишній відкритий мідний рудник (кар᾽єр) розташований у комплексі копалень Б'ютт. Його довжина становить одну милю (1,6 км), ширина — півмилі (800 м), а глибина — 540 м (1780 футів). Він заповнений на глибину приблизно 900 футів (270 м) водою з сильною кислотністю рН 2,5. Як наслідок, кар᾽єр переповнений важкими металами та небезпечними хімікатами, які вимиваються з породи, зокрема міддю, арсеном, кадмієм, цинком і сірчаною кислотою.

З моменту відновлення видобутку в 1986 році до 2020 року компанія Montana Resources виробила сукупно понад 900 000 тонн міді та понад 120 000 т молібдену на родовищі Б'ютт.

За 1880-2004 в цілому на родовищі Б'ютт видобуто 9 699 718 т міді.

Характеристика

Родовище належить до масиву верхньокрейдових кварцових монцонітів Б'ютт, що складають головну частину батоліту Боулдер. Площа родовища 20 км2. У його межах, крім кварцових монцонітів і супутніх аплітів та пегматитів, поширені також штоки і дайки кварцових порфірів і більш молоді ріоліти.

Родовище складається з великого числа жил, що групуються в плані у вигляді характерної структури типу «кінського хвоста». Головними є найбільш ранні великі тріщинуваті жили системи Анаконда — майже 8 км на глибині до 1500 м при середній потужності 6-9 м (до 30 м у роздувах). Інша, важлива в практичному відношенні система так званих «синіх» жил, які перетинають жили системи Анаконда з лівим горизонтальним зміщенням до 60 м. Довжина промислових дільниць найбільших жил 300–700 м за простяганням і 180—540 м за падінням при середній потужності 1,5–6,0 м. У рудах встановлено 66 мінералів, головні з них — кварц, пірит, енаргіт (на його частку припадає понад 50 % міді), борніт, халькозин, менш поширені — халькопірит, сфалерит, родохрозит, молібденіт, тенантит, галеніт, самородні срібло і золото. Енаргіт і сфалерит концентруються в основному в анакондських жилах.

Практика розробки родовища

У кінці 19 і першій половині 20 ст. родовище розроблялося підземним способом (глибина до 1500 м) з магазинуванням і свердловинними технологіями.

З 1955 на ділянках розвитку зон зближених жил типу «кінського хвоста» застосовується відкритий спосіб розробки. На одному з таких ділянок діяв кар'єр «Берклі» глибиною 330 м.

Понад 70 % видобутку мідних руд припадало на бідні руди прожилкових зон (вміст міді в рудах 0,67 %). У 1975-77 добувалося 90–100 тис. т міді на рік. Руда перероблялася на збагачувальній фабриці продуктивністю 42 тис. т руди на добу.

На початок 21 ст.. родовище значною мірою відпрацьоване. З початку експлуатації на ньому видобуто понад 500 млн т руди (1980), з якої вилучено близько 10 млн т міді, понад 2 млн т цинку, 1,7 млн т марганцю, бл. 400 тис. т свинцю, 20 тис. т срібла і 80 т золота, а також значна кількість кадмію, бісмуту, арсену, селену і телуру.

Література

  1. Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк :.Східний видавничий дім, 2004. Т. 3. 752 с.
  2. Czehura, Steve J. (September 2006). Butte: A World Class Ore Deposit. Mining Engineering: 14–19.
  3. Butte, Continental, Berkely, Anaconda Vein/ Montana, USA URL: https://portergeo.com.au/database/mineinfo.asp?mineid=mn780
  4. Continental/Butte/Porphyry copper (Cu-Mo) deposit in Montana, United States/ URL: https://web.archive.org/web/20210523161327/https://mrdata.usgs.gov/sir20105090z/show-sir20105090z.php?gmrap_id=24
  5. BUTTE-A WORLD CLASS ORE DEPOSIT. URL: http://www.otmining.com/Documents/Czehura_06_Butte_Summary.pdf
  6. Berkeley Pit: Butte, Montana URL:https://web.archive.org/web/20070802020548/http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/NewImages/images.php3?img_id=17456
  7. Casualties of Copper: The Berkeley Pit, Montana URL: https://sometimes-interesting.com/casualties-of-copper-the-berkeley-pit-montana/
  8. Berkeley Pit History. Colorado State University, Department of Biology. URL:

https://web.archive.org/web/20090428152420/http://rydberg.biology.colostate.edu/Phytoremediation/2003/Boczon/Berkeley_Pit_History.html The Butte Copper Mines. URL: https://www.copper.org/publications/newsletters/innovations/1998/03/butte.html

Автор

В. С. Білецький


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶