FREEARTICLES

Виробничий пил

Виробни́чий пил — дисперсна система, яка складається з частинок твердих речовин різноманітної форми, розміру і фізико-хімічних властивостей, що утворюються внаслідок виробничої діяльності.

Загальна характеристика

За розмірами частинки виробничого пилу поділяються на грубі (10–100 мкм); мікроскопічні (0,25–10 мкм) і субмікроскопічні (менше 0,25 мкм). Дисперсні системи з частинками твердих речовин розміром менше 0,1 мкм називають димами. Виробничий пил утворюється внаслідок дроблення порід, вугілля, розпилення пилоподібного палива і його згоряння, при переробці корисних копалин, транспортуванні і пересипанні матеріалів тощо. Виробничий пил руйнує обладнання, знижує якість продукції, викликає професійні захворювання, погіршує санітарно-гігієнічні умови праці, утворює вибухонебезпечне і пожежонебезпечне середовище. Відповідними держстандартами встановлені певні гранично допустимі концентрації (ГДК) пилу на робочих місцях.

Наприклад, для магнезиту — 10 мг/м3, вапняку 6 мг/м3; азбесту, азбоцементу — 6 мг/м3; тальку, слюди, флагоніту, мусковіту — 4 мг/м3; цементу, олівіну, апатиту, фосфориту — 6 мг/м3. Багато видів пилу — вугільний, алюмінієвий, магнієвий, ацетатцелюлозний, борошняний, цукровий, сірчаний та ін. при відповідних концентраціях і при наявності джерела тепла займаються і вибухають. Ефективні способи боротьби з виробничим пилом: вентиляція, очищення повітря від пилу фільтрами, зв’язування пилу і змив його, зволоження гірничого масиву, промивання шпурів і свердловин при їх бурінні, осадження пилу з повітря шляхом зрошування, герметизація обладнання тощо. Синонім — пил промисловий.

Вибуховий виробничий пил

Виробничий пил за певних умов є вибуховим, тобто здатний у суміші з повітрям загоратися при тепловому і ударно-хвильовому діяннях. До вибухового пилу належать вугільний, алюмінієвий, магнієвий, ацетатцелюлозний, борошняний, цукровий, сірчаний та ін. виробничий пил. Вибуховість виробничого пилу зростає із збільшенням його дисперсності. Найбільш вибухонебезпечними є фракції розміром менше за 0,075 мм. Очевидно, це пояснюється тим, що в межах 0,1–0,075 мм зовнішня питома поверхня пилу різко зростає. Вибуховість пилу знижується із зменшенням виходу летких речовин (вугільний пил перестає вибухати при виході летких речовин менше 6%), збільшенням зольності (граничне значення зольності для вибухонебезпечного вугільного пилу 86-88%) і вологості. Температура вибуху пилу вугілля 575-850 оС.

Мінімальна концентрація вибухонебезпечної пилоповітряної суміші (при якій пил ще здатний вибухати) в залежності від виходу летких речовин і вмісту золи коливається в межах 12–45 г/м3; при вмісті в шахтній атмосфері 1 % метану вона знижується до 6–23 г/м3. Максимальний ефект вибуховості досягається при вмісті в 1 м3 повітря 300–400 г/м3 вугільного пилу, подальше збільшення концентрації пилу до 900–1000 г/м3 вибуховість істотно не збільшує. Максимальна концентрація вибухонебезпечної пилоповітряної суміші (вище якої пил вже не здатний вибухати) — 2000–3000 г/м3. Вибухові концентрації пилу в шахтах можуть виникати при вибухових роботах, роботі гірничих комбайнів (поблизу робочих органів), не обладнаних засобами пилопригнічення.

Небезпечний не тільки пил, завислий у повітрі, але і той, що відклався на поверхні гірничих виробок, оскільки під впливом повітряного поштовху або ін. чинників він може перейти у завислий стан.

Для пиловибухозахисту шахт, що розробляють пласти, небезпечні по вибухах пилу, поряд з комплексним знепилюванням шахтного повітря здійснюють спеціальні заходи щодо попередження і локалізації вибухів пилу, основані на застосуванні води (змивання пилу водою, побілка гірничих виробок, скріплення пилу змочувально-зв'язуючими розчинами і безперервно діючими туманоутворюючими завісами; водяні завіси; жалюзійні перегородки; установка водяних заслонів), інертного пилу (осланцювання гірничих виробок; установка сланцевих заслонів) або одночасно води та інертного пилу.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Смирнов В. О., Білецький В. С., Шолда Р. О. Переробка корисних копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. 600 с.
  3. Юркевич Ю. С., Возняк О. Т., Желих В. М. Промислові технології та очищення технологічних і вентиляційних викидів. Львів : Львівська політехніка, 2012. 120 с.
  4. Cecala A., O’Brien A., Schall J. et al. Dust Control Handbook for Industrial Minerals Mining and Processing. 2nd ed. Pittsburgh : National Institute for Occupational Safety and Health, 2019. 406 p.

Автор

В. С. Білецький


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶