FREEARTICLES

Мулонакопичувач

Мулонакопи́чувач — гідротехнічна споруда, штучно створений ставок для накопичення та відстоювання відходів флотації та високозольних тонкодисперсних мулів, шламових відходів буріння і одержання проясненої води, що повертається в технологічний процес для повторного використання.

У збагаченні корисних копалин

Мулонакопичувач споруджуються за межами території збагачувальної фабрики, переважно з використанням природних заглиблень рельєфу.

Контури мулонакопичувача огороджуються валом та греблею з боку, протилежного надходженню мулів. Ложе ущільнюється і, при необхідності, вкривається водонепроникним шаром для виключення дренажу мулів до ґрунтових водоносних шарів. Обвалування та греблю насипають шарами з глинистого ґрунту, який зволожується та ущільнюється. Схили зміцнюються плитами або ін. способом. Водозабір проясненої води облаштовується в кінці протилежному завантаженню мулонакопичувача.

Навколо мулонакопичувача споруджуються дамби та відвідні канали для захисту від дощових та паводкових вод.

Хвостосховище — це гідротехнічна споруда, комплекс спеціальних споруд та обладнання, які призначені для складування або захоронення радіоактивних, токсичних та інших відвальних відходів збагачення корисних копалин. На гірничо-збагачувальних комбінатах (ГЗК) з видобутої руди отримують концентрат, а відходи переробки переміщують у хвостосховища. Хвости надходять у вигляді пульпи (пісок, вода).

Здебільшого хвостосховище відгороджується дамбою, яка намивається з хвостів і додатково зміцнюється. У хвостосховищі відбувається процес поступового осідання твердої фази хвостів, іноді за допомогою спеціально додавання реагентів — коагулянтів та флокулянтів. Відстояна вода піддається очищенню та скидається у локальні водойми або повертається на збагачувальну фабрику або копальню для технологічних потреб. Розрізняють рівнинні, яружні, заплавні, кар'єрні, шахтні хвостосховища.

У бурінні

Шламовий амбар — сховище-накопичувач для шламових відходів буріння й експлуатації свердловин. Амбар використовується для накопичення відпрацьованої промивальної рідини, видаленої породи та бурових стічних вод. Як правило, амбар обладнують природним або штучним протифільтраційним екраном.

Використання та екологія

Накопичені технологічні відходи є потенційним великотоннажним джерелом вторинної сировини (техногенні родовища). Сьогодні є технології, що дозволяють переробляти компоненти відходів, зокрема вугільні шлами.

Старі хвостосховища, виконані без урахування фільтрації та інших факторів, нерідко стають джерелом екологічної небезпеки, в тому числі, джерелом забруднення ґрунтових вод і атмосфери.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Білецький В. С., Олійник Т. А., Смирнов В. О. та ін. Основи техніки та технології збагачення корисних копалин. Київ : Ліра-К, 2020. 634 с.

Автор

В. С. Білецький


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶