FREEARTICLES

Ніобієві руди

Ніобієві руди — природні мінеральні утворення, з яких економічно доцільно і технічно можливо видобувати ніобій.

Загальна характеристика

Існує велика група мінералів тантало-ніобатів, які являють собою природні комплексні сполуки танталу та ніобію. Узагальнена формула цих мінералів: АnBmXp, де:

А – катіони великого розміру (Са2+,РЗМ,U4+,Th4+,Na+, іноді Pb2+,Sb2+,Bi3+) та середнього розміру (Fe2+,Mn2+,Mg2+);

B – Nb5+, Ta5+, які заміщаються Ті4+,Sn4+,Fe3+;

X – аніони: O2-, ОН-,F-.

Із 130 відомих мінералів ніобію (танталу) промислове значення мають тільки шість:

  • колумбіт (Fe,Mn)(Nb,Ta)2O6 – 50-67 % Nb2O5,
  • пірохлор (Ca,Na)2(Nb,Ta,Ti)2O5(OH,F) – 40-70 % Nb2O5,
  • мікроліт (Na,Ca)2Ta2O6(O,OH,F) – 60,8-80,6 % Nb2O5,
  • лопарит (Na,Ce,Ca)(Ti,Nb,Ta)O3 – 7-20 % Nb2O5,
  • фергусоніт Y(Nb,Ta)O4 – 38-58 % Nb2O5,
  • евксеніт (Y,Ce,U)(Nb,Ta,Ti)2 – 21-34 % Nb2O5.

Головні рудні мінерали ніобію: пірохлор (40-80 % Nb2О5), колумбіт (50- 78 % Nb2О5) і лопарит (7-20 % Nb2О5). Важливими рудними мінералами є група колумбіту-танталіту (Fe, Mn) (Nb, Ta)2O5 (75–86 % Nb2О5 + Та2О5), воджиніт (Mn, Fe) (Та, Sn)2О6 (70 % Та2О5), група пірохлору-мікроліту (Са, Na)2(Nb, Ta)2O6 (ОН, F) (30–70 % Nb2О5 + Та2О5), яка включає численні різновиди (урано-танталовий пірохлор-гатчетоліт, рідкісноземельно-танталовий пірохлор-мариньякіт, плюмбо-пірохлор та ін.), лопарит (TRCe, Na, Ca)(Ti, Nb, Ta)O3 (8-20 % Nb2О5 + Та2О5), фергусоніт YNbO4–броцаніт CeNbO4 (38–58 % Nb2О5) та ін.

У ніобієвих рудах часто присутні домішки танталу. Мінерали групи колумбіту, фергусоніт, лопарит стійкі в зоні гіпергенезу і нагромаджуються в розсипах. У залежності від генетичного типу руди містять також мінерали флуору, цирконію, стронцію, рідкісних земель, урану, торію, літію, берилію та ін.

Провідна роль в мінерально-сировинній базі ніобію належить Бразилії (73,9 %), Канаді (8,8 %) та Габону (7,6 %). На інші країни припадає менше 10 % підтверджених запасів.

Ендогенні родовища пов'язані з лужними і сублужними породами. Основними промисловими типами родовищ є: пірохлорові карбонатити, лопаритові нефелінові сієніти, колумбіт-пірохлорові лужні граніти і граносієніти, пірохлорові альбітити. Екзогенні родовища представлені корами вивітрювання на карбонатитах і колумбітових гранітах, а також алювіальними, делювіально-елювіальними, озерними і флювіогляціальними розсипами колумбіту, пірохлору, лопариту. Головні добувні країни: Бразилія, Канада, ДР Конго, Нігерія, Австралія. Унікальним родовищем ніобію є карбонатити Боррейро-де-Араша в Бразилії, що містять до 4 % Nb2O5.

Класифікація родовищ ніобієвих руд

За запасами. Великими вважаються родовища ніобієвих руд із запасами понад 500 тис. т Nb2O5, дрібними — із запасами менше 100 тис. Багаті родовища містять понад 0,4–0,5 % Nb2O5, бідні — 0,1-0,15 % Nb2O5. Всі родовища поділяють на власне ніобієві (Nb: Та>20:1), тантало-ніобієві (Nb: Та від 20:1 до 5:1) і танталові (Nb: Та від 5:1 до 1:3). За походженням і складом. До промислових типів ніобієвих і танталових родовищ належать: магматичні, пегматитові, альбітитові, полевошпатових метасоматитів, карбонатитові, вивітрювання і розсипні.

До м а г м а т и ч н и х родовищ належать лопаритоносні стратифіковані масиви агпаїтових нефелінових сієнітів, пов'язані з тектоно-магматичною активізацією древніх щитів і представлені округлими в плані масивами центрального типу, що мають у вертикальному розрізі лійкоподібну форму. Лопарит — комплексна сировина, з нього добувають Та, Nb, TR, Ce, Ti. Рудні концентрати містять 0,5-0,6 % Та2О5 при співвідношенні Nb2O5:Та2О5 = 13:1-14:1.

Пегматитові родовища відомі у США, а також в Китаї і Індії де розробляють в основному пегматитові родовища з невисоким вмістом пентоксиду ніобію в рудах. Пегматитові рудопрояви відомі в Україні, Росії та ін. На лужні кварц-мікроклін-альбітові метасоматити, пегматити та розсипи – припадає близько 8 % підтверджених запасів, і близько 1 % видобутку ніобію. Вміст Nb2O5 в них значно нижчий, і складає звичайно перші десяті відсотка. Ніобієва міне¬ралізація в таких родовищах представлена групою колумбіт-танталіту.

Альбітитові родовища виникають в складчастих областях на посторогенних етапах їх розвитку і пов'язані з багатофазними гранітними комплексами. Кінцеві заключні їх фази локалізуються у вузлах сполучення тектонічних зон і зустрічаються у вигляді невеликих (до 1 км²) штоків, куполів, що формуються на глибинах 1-2,5 км.

Родовища полевошпатових метасоматитів локалізуються в зонах активізації і пов'язані з регіональними розломами, що проходять в межах фундаменту платформ, або в областях завершеної складчастості. Родовища представлені довгастими покладами, що не мають чітких геологічних контурів, з вкрапленими і прожилково-вкрапленими рудами. Основний рудний мінерал — пірохлор, збагачений TR, що містить 4-6 % Ta2O5 при співвідношенні Nb: Та 10:1-12:1. Вміст Nb2O5 від 0,15-0,2 до 0,6 %, ZrO2 — від 1 до 2 %. Геохімічно відрізняються підвищеними вмістами F, Zr, Nb>Ta, TRCe, TRY, Th, U, Mo іноді Li, Sn, Be.

Карбонатити і їх кори вивітрювання є важливим джерелом отримання ніобію. Всі карбонатитові родовища розташовуються на платформах, древніх щитах і приурочені до глибинних розломів. Карбонатити часто супроводжуються своєрідними апатит-форстерит-магнетитовими породами з кальцитом. У одних з них різко переважає магнетит і вони стають залізняком (Ковдорський масив, Росія), в інших — апатит (Палабор, ПАР), але в них постійно у вигляді акцесорних мінералів зустрічається баделеїт, рідше гатчетоліт, пірохлор, циркеліт, а також халькопірит. На тлі бідного вмісту Nb2O5 (0,1-0,15 % на масу карбонатиту) виділяються окремі зони і ділянки із вмістом 0,3-0,7 % Nb2O5 і більше. Так середній вміст для руд родовища Ніобек (Сант-Оноре) в Канаді 0,6-0,7 %.

Сучасні площові кори вивітрювання, збагачені колумбітом, виникають в країнах, розташованих в тропіках, де широко розвинені колумбітоносні граніти. Такі молоді лужні граніти плато Джос в Нігерії. Приблизно 65 % колумбіту добувається з вивітрених гранітів і 35 % з розсипів. Істотне значення мають також площові і особливо лінійні кори вивітрювання на карбонатитах, в яких міститься до 10-15 % Р2О5 і до 1-4 % Nb2O5. Глибина поширення лінійних кір, приурочених до тектонічних зон, нерідко досягає 100 м.

В Україні руди ніобію і спорідненого з ним танталу не видобувають. Промислові концентрації виявлені в рудах комплексних родовищ центральної, південно-східної та північно-західної частин Українського щита. Державним балансом запасів корисних копалин України запаси пентоксиду танталу та ніобію враховуються по розсипному циркон-рутил-ільменітовому Малишевському (Дніпропетровська обл.) та корінному апатит-рідкіснометалічному Новополтавському (Запорізька обл.) родовищах.

Тантал-ніобієве зруденіння в рідкіснометалічних пегматитах представлене рудопроявами в різних частинах Українського Щита. В північно-західній – групою рудопроявів Кочерівської зони (Папірнянський, Рудня та інші), рудопроявами Комендантівського рудного поля в північно-західній частині Середнього Придніпров’я, родовищем “Крута Балка” та численними рудопроявами в Західному Приазов’ї (Кримська Балка, Олексіївський та інші). Рідкіснометалічне зруденіння пов’язане із заміщеними пегматитами мікроклін-альбітового, альбітового та альбіт-сподуменового складу. Пегматитові тіла в більшості безкореневі, лінзовидні, плитовидні, іноді грибоподібні. По розрізу вмісної товщі вони розміщені пошарово, утворюючи «шаруватий пиріг». Великі пегматитові тіла мають зональну будову, вмісти пентоксидів ніобію й танталу в зв’язку з цим досить суттєво коливаються. Найбільший вміст танталу і ніобію у кварц-мусковіт-альбітових зонах: ніобію від 20-40 до 300-400 г/т, танталу – від 30-70 до 500-700 г/т.

Переробка руд ніобію

Тантало-ніобієві руди збагачуються в основному гравітаційними методами. Флотація застосовується для вилучення тантало-ніобієвих мінералів з тонковкраплених руд, а також з відходів і шламів гравітаційного збагачення.

Необхідність комплексного використання сировини і близькість флотаційних властивостей багатьох розділюваних мінералів вимагають застосування складних схем флотації.

За період 2000-2017 р.р. світове виробництво ніобію в концент¬ратах зросло більш ніж в три рази та досягло майже 69,0 тис. т (в перерахунку на 100 % Nb). Домінує у виробництві ніобієвих концент¬ратів Бразилія (до 94 % від світового виробництва) та Канада – 5,5 %. Сумарна потужність ніобієвих гірничо-збагачувальних підпри¬ємств в зарубіжних країнах оцінювалася станом на 2017 р. в 250 тис. т концентрату. Кінцева ніобієва продукція випускається в основному у вигляді фероніобію, в меншій мірі – пентоксиду, чистого металу, різних сплавів і сполук ніобію. Імпортують фероніобій такі країни як США, Японія, Німеччина, Китай, Італія, Південна Корея, Бельгія, Франція, Росія, та інші. Споживання ніобію в промислово розвинутих країнах постійно зростає. Структура споживання ніобію за кордоном в останні роки суттєво не змінюється. У США споживання ніобію у 2018 р. складало більше 6000 т (в перерахунку на Nb2O5), в тому числі у вуглецевій сталі – 32 %, високоміцних низьколегованих – 16 %, нержавіючих та жаростійких – 13 %, легованих – 11 %; у виробництві суперсплавів було спожито 27 % ніобію, в інших галузях – 1 %.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2007. Т. 2. 670 с.
  2. Mineral commodity summaries 2020. Reston : U.S. Department of the Interior, 2020. 204 p.
  3. Шпильовий Л. В., Білецький В. С., Шпильовий К. Л. Збагачення ніобієвих руд / За ред. В. С. Білецького. Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2021. 160 с.



Автор

В. С. Білецький

Л. В. Шпильовий


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶