FREEARTICLES

Подрібнення корисних копалин

Подрібнення корисних копалин — технологічна операція зменшення розмірів частинок видобутої мінеральної сировини (як правило — менше 3(5) мм) — руд, вугілля, будівельних та індустріальних корисних копалин.

Історична довідка

Мокре подрібнення запропоноване і використовувалося в Середньовіччі. Це описано Георгом Агріколою у фундаментальній праці «Про гірничу справу та металургію» (De Re Metallica, 1556).

Загальний опис

Належить до підготовчих процесів збагачення корисних копалин. Подрібнення виконується у млинах. Використовують млини таких типів: барабанні або гравітаційні (кульові, стержневі, цильпебсні, роликові, самоподрібнення), відцентрові, вібраційні (інерційні, гіраційні); маятникові (вихрові, аеробильні, молоткові, пальцеві); струменеві, колоїдні та ін. Подрібнення корисних копалин — енергоємна технологічна операція. У витратах на подрібнення енергія і молольні тіла – кулі в умовах гірничо-збагачувальних комбінатів Криворізького регіону складають близько 70 %, а в цілому в собівартості збагачення — до 50-60 %. Розрізняють:

  • крупне подрібнення — до максимальної крупності продукту 3–0,83 мм;
  • середнє подрібнення — до 0,6 мм (75 % класу –0,074 мм);
  • тонке подрібнення — при максимальному зерні 0,15 мм;
  • надтонке подрібнення (наноподрібнення) — до крупності десятків нанометрів.

Наведений поділ є умовним. Крім того, в залежності від характеру середовища, в якому здійснюють операцію, розрізняють мокре й сухе подрібнення. Його здійснюють методами роздавлювання, розколювання, зламу, зрізання і стирання. За способом реалізації розрізнюють подрібнення механічне (в тому числі з молольними тілами), пневмомеханічне і аеродинамічне в струминних апаратах без молольних тіл. Механічне подрібнення реалізують в барабанному млині, кульовому, стержневому, галечному, рудно-галечному, рудного самоподрібнення, барабанно-роликовому, а також в роликово-кільцевому, чашковому (бігуни), дисковому (стирач — жорна), відцентрово-ударному.

На збагачувальних фабриках при тонкому вкрапленні корисного мінералу подрібнення застосовують для підготовки корисної копалини до операцій збагачення. Схеми подрібнення складаються з однієї або декількох стадій, кожна з яких включає операції подрібнення і класифікації. Операції класифікації застосовуються для відділення готового по крупності продукту або для розвантаження млина. У схемах подрібнення можуть бути присутні операції класифікації: попередня, перевірна в цілком або частково замкненому циклі подрібнення, контрольна зливу або пісків.

Класифікація схем подрібнення здійснюється за такими ознаками:

  • число стадій подрібнення в схемі (одно-, дво- і багатостадійні);
  • вид циклу подрібнення в першій стадії (відкритий, повністю замкнений, частково замкнений);
  • місце завантаження вихідного матеріалу (у млин або у класифікатор);
  • наявність або відсутність поєднаних операцій попередньої і перевірної класифікації;
  • наявність або відсутність операцій контрольної класифікації.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Смирнов В. О., Білецький В. С. Підготовчі процеси збагачення корисних копалин. Донецьк : Східний видавничий дім ; Донецьке відділення НТШ, 2012. 286 с.
  3. Сокур М. І., Кіяновський М. В., Воробйов О. М. та ін. Дезінтеграція мінеральних ресурсів. Кременчук : Щербатих О. В., 2014. 304 с.
  4. Wills B., Finch J. Wills' Mineral Processing Technology. 8th ed. Oxford; Boston : Butterworth-Heinemann, 2015. 512 p.
  5. Смирнов В. О., Білецький В. С. Переробка корисних копалин. Львів : Новий Світ-2000, 2020. 607 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький, Сокур М. І.


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶