FREEARTICLES

Соціально-політична інтернет-поведінка

Соціально-політична інтернет-поведінка — це соціальна поведінка в інтернет-мережі, яка є засобом впливу на соціально-політичні проблеми в суспільстві з метою ініціювання соціальних змін.

Характеристика

Соціально-політична інтернет-поведінка характеризується спектральністю дій користувачів в онлайн-середовищі. Це означає, що вона має різну спрямованість (деструктивність чи конструктивність онлайн-поведінки), інтенсивність (частоту та регулярність онлайн-поведінки) та продуктивність (споживання чи генерування контенту). Під час дослідження соціально-політичної інтернет-поведінки варто враховувати низку чинників, які визначають специфіку онлайн-практик користувачів глобальної мережі. До таких факторів належать:

  • габітус (інтереси, стереотипи, цінності, потреби, мотивація, риси характеру), який людина формує в процесі дорослішання, соціалізації, навчання;
  • наявність капіталів (економічного, культурного, соціального, символічного);
  • середовище (соціальне, політичне, віртуальне).

Типи соціально-політичної інтернет-поведінки

Активна соціально-політична інтернет-поведінка — це інтенсивна (часті та регулярні дії онлайн) та в основному продуктивна в плані генерації соціально-політичного контенту поведінка в онлайн-середовищі. Вона є важливим інструментом впливу на громадянське суспільство. Цей вплив може мати різну спрямованість. Залежно від контексту і мотивації суб’єктів, цей вплив може сприяти розвитку громадянського суспільства, заважати цьому процесу або шкодити (конструктивна та деструктивна онлайн-поведінка). Важливою відмінністю активної поведінки в інтернеті є те, що результати такої діяльності прослідковуються і в реальному житті. Наслідком такої інтернет-поведінки може бути здійснення користувачем реальної поведінки, що чинить визначені впливи на суспільство — мобілізація, організація громадськості (інтернет-практики офлайн).

Протилежним типом до активної соціально-політичної інтернет-поведінки є онлайн-пасивність. Пасивною є соціально-політична поведінка, яка має дуже низьку інтенсивність, тобто дії є практично відсутні, досить рідкісними та одноразовими. Радикальною формою пасивності є інертність користувачів — відсутність інтернет-поведінки взагалі.

Слактивізм в дихотомії активність-пасивність займає проміжну позицію між інтернет-поведінкою, яка має вагомий вплив на регулювання соціально-політичних питань, та поведінкою, що не має ніяких суспільно важливих результатів. Слактивізмом вважається поведінка, яка в непрямий спосіб через вплив різних чинників сприяє або не сприяє розв’язанню соціально-політичних проблем.

Порівняно з пасивністю, яка може виступати у вигляді бездіяльності у соціально-політичній сфері, слактивізм — це завжди діяльність користувачів, навіть якщо мінімальна та незначна. Крім цього, слактивізм може виступати перехідною формою для соціально-політичного активізму в інтернеті.

Література

  1. Бурдьє П. Рефлексивна соціологія. Частина ІІ: Чиказький воркшоп / П. Бурдьє, Л. Вакан ; пер. з фр. А. Рябчук. — Київ : Медуза, 2015. — 224 с.
  2. Мишок Р. Р. Соціально-політична інтернет-поведінка у структурі сучасних українських інтернет-практик / Р. Р. Мишок // Актуальні проблеми філософії та соціології. — 2022. — № 37. — С. 153–157.
  3. Штомпка П. Соціологія. Аналіз суспільтва : підручник : монографія / П. Штомпка ; пер. з пол. Г. Теодорович. — Нове розшир. вид. — Львів : Колір ПРО, 2020. — 799 с.
  4. Myshok R., Klymanska L. Slacktivism as a form of socio-political Internet behavior: an empirical dimension / R. Myshok, L. Klymanska // Proceedings of the VIІ International research & training conference «Public health — social, educational and psychological dimensions» (Lublin, Poland, 17 July 2021). — Lublin, 2021. — P. 47–48.

Автор ВУЕ

Р. Р. Мишок


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Соціально-політична інтернет-поведінка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/FREEARTICLES:Соціально-політична інтернет-поведінка (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶