FREEARTICLES

Шемякін, Іван Васильович

Шемякін, Іван Васильович.jpg

Шемя́кін, Іва́н Васи́льович (15.09.1877, с. Передельці, тепер м. Московський Московської області Російської Федерації — 04.01.1953, м. Полтава, тепер Україна) — спортсмен (атлетика важка) і цирковий артист.

Життєпис

Дитячі роки пройшли в м. Санкт-Петербурзі, куди сім’я перебралась після ранньої смерті батька. Закінчив міське училище. Працював разом із братом механіком-монтером, робітником у вагонних майстернях, провідником, старшим кочегаром парового відділення паротяга.

1892 захопився атлетизмом, тренувався в адміралтейському гімнастичному товаристві. Атлет І. Лебедєв (1879–1950; Росія) запропонував йому тренуватися у гуртку засновника російської атлетичної школи доктора В. Краєвського (1841–1901; Росія). На першому занятті в атлетичному гуртку штовхнув штангу вагою 72 кг, що було небагато. Надалі тренувався, брав участь у змаганнях і циркових виставах.

Під час Першої світової війни був призваний у діючу армію (1916), на фронті зазнав поранення в ногу. Після курсу лікування демобілізований.

Поселився в м. Полтаві, купив будинок, відкрив мінеральні купальні. Завдяки посиленим тренуванням відновив спортивну форму і продовжував виступати в турнірах з боротьби та із силовими номерами.

У роки німецької окупації під час Другої світової війни у м. Полтаві організував власний театр-вар’єте Серед трупи була юна акробатка Н. Бочарова, майбутня олімпійська чемпіонка. Багатьох дівчат колективу врятував від вивезення до Німеччини. 19.09.1943 під силовим примусом солдатів СС подружжя Шемякіних разом з міською театральною трупою залізницею вивезли до Німеччини. 1946 Шемякін разом з дружиною репатрійовані до СРСР.

Після перелому гомілки (зима, 1952) розвинулась гангрена. Похований на Монастирському цвинтарі м. Полтави.

Спортивна кар’єра

Іван Васильович (4-й у 3-у ряду, зліва направо) на чемпіонаті боротьби в Казані, 1911

Перший приз виграв 1899 на змаганнях Велосипедно-атлетичного товариства із вправ з гирями в Михайлівському манежі у м. Санкт-Петербурзі. Згодом виборов титул чемпіона на Всеросійському чемпіонаті.

Черговий приз, здобутий на чемпіонаті Росії, надихнув його стати професійним атлетом. Тренувався і виступав публічно з кульовою штангою та кількома гирями, які йому подарував доктор Краєвський. Виступав як цирковий артист: вижимав на мізинцях двохпудові гирі, підіймав гирі, жонглював ними, тримав на собі гойдалку з десятьма людьми.

1901–1904 був на військовій службі у Преображенському полку імператорської гвардії. Після завершення служби в армії виступав на професійній сцені в складі Петербурзького цирку Гаетано Чинизеллі. Тренувався з боротьби у Е. де Парі (Франція), який підготував багатьох борців, зокрема І. Піддубного.

1905–1908 здійснив турне країнами Америки та Європи.

1905 провів три поєдинки в м. Парижі (Франція). У першому суперником був знаменитий борець Юкіо-Тані (1881–1950; Японія — Велика Британія).

Другим став поєдинок з 160-кілограмовим атлетом з Туреччини Нурлою Останній був покладений на лопатки уже на дев’ятій хвилині.

Шемякін переміг також чемпіона світу Я. Коха у м. Дюссельдорфі (Німеччина).

1907 на чемпіонаті з французької боротьби у м. Мадриді (Іспанія) отримав перший міжнародний приз і того ж року в м. Дюссельдорфі (Німеччина) виборов звання чемпіона світу.

1913 на всесвітньому чемпіонаті в петербурзькому цирку «Модерн» посів перше місце.

Після 1918 упродовж тривалих років з успіхом брав участь у циркових чемпіонатах. Виступав на арені до 62 років.

У середині тридцятих років атлет перейшов на тренерську роботу, був спортивним суддею, виступав з лекціями на спортивні теми в робітничих клубах і колгоспах.

Виховав плеяду спортсменів-борців. Полтавська школа боротьби впродовж багатьох десятиліть вважалася найкращою в Україні.

Нагороди та визнання

Нагороджений медаллю імені «батька російської атлетики» В. Краєвського, медаллю імені літератора й атлета В. Гіляровського.

У м. Полтаві Дитячо-юнацька спортивна школа «Авангард» від 2004 носить ім’я І. В. Шемякіна.

Додатково

Спортом займався спочатку самостійно, піднімав гирі та металеві деталі, які були в майстерні.

Перший приз, виграний Шемякіним (медаль розміром з п’ятикопійчану монету), експонувався на виставці «Спортивна слава Полтавщини», відкритій 07.09.2018 у Полтавському краєзнавчому музеї ім. В. Кричевського.

Шемякін до кінця життя зберігав велику фізичну силу і не припиняв тренувань.

Література

  1. Лавров В. В., Шапошников Ю. В. Истоки богатырства. Москва : Молодая гвардия, 1989. 288 с.
  2. Шапошников Ю. В. Русский богатырь Иван Шемякин // Наука и жизнь. 1995. № 8. С. 51–53.
  3. Шемякін Іван Васильович // Гортаючи сторінки історії Полтавщини. Полтава : Дивосвіт, 2016. С. 215–216.

Автор ВУЕ

В. М. Григор'єв


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶