Довідка

Концепція Великої української енциклопедії

Сучасний глобалістичний етап розвитку людської цивілізації характеризується формуванням національних систем знання, їх взаємодією з аналогічними світовими та міжнародними системами. Значної актуальності набувають спроби систематизувати зміст світової інформації та виділити в ній суттєві смислові константи, які б допомогли скласти цілісне уявлення про світобудову й визначити закономірності її розвитку та еволюції. У цьому контексті особливе значення надається створенню універсальних енциклопедій, оскільки саме такі енциклопедії вважаються найгрунтовнішими та найавторитетнішими джерелами даних і покликані маніфестувати наукову картину світу на певний історичний момент.

Світовий енциклопедичний простір переконливо свідчить, що наявність національних енциклопедій у сучасному світі – одна з ключових ознак інтелектуального потенціалу суспільства, високого рівня наукової думки, цивілізаційного поступу держави.

З огляду на тенденції інтеграції України у світове співтовариство постає нагальна потреба у створенні фундаментальної універсальної енциклопедії як національної відповіді на виклики часу, що характеризуються надзвичайною інтенсивністю інформаційних процесів.

Підготовка Великої української енциклопедії (ВУЕ) регламентована Указами Президента України від 02.01.2013 № 1/2013 та від 12.01.2015 № 7/2015, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 березня 2013 р. № 172-р, а також рішенням Президії Національної академії наук України.

Основною метою Великої української енциклопедії є збереження, узагальнення, систематизація й поширення наукових знань про розвиток людської цивілізації та внесок України у світову історію й культуру.

Перша за доби незалежності України Велика енциклопедія стане багатоаспектним науковим продуктом, орієнтованим на максимально широку читацьку аудиторію, репрезентуватиме найсучасніші знання в доступній формі, зручному для користування форматі, що відповідає розвиткові інформаційних технологій та враховує потреби різних категорій користувачів.

Основна мета ВУЕ узгоджується зі специфікою універсальних енциклопедій як жанру, що систематизує знання про навколишній світ. Створення сучасного фундаментального енциклопедичного видання актуалізується необхідністю осмислення наслідків науково-технічного прогресу останніх десятиліть, здобутків у галузі світової соціогуманітаристики, у природничій сфері, а також глобальних процесів, які переживає людство.

Реалізація цієї мети надасть можливість широко залучити потенціал учених (тих, хто працює як на теренах України, так і поза її межами) до створення ВУЕ, сприятиме розвиткові наукових досліджень та підвищенню рівня освіти в Україні, популяризації найсучасніших знань серед громадськості.

Енциклопедія має слугувати важливим джерелом даних для прийняття державних рішень законотворчими та виконавчими структурами різних рівнів, містити достовірну інформацію, необхідну для проектування та виконання різноманітних програм економічного, соціального, культурного, екологічного напрямів. Передбачено, що вона стане також джерелом ідей для розвитку природничих, технічних і суспільних наук, сприятиме освітньому й культурному поступу українського суспільства.

З цією метою планується тісна співпраця з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, національними галузевими академіями наук, вищими навчальними закладами тощо.

Основне завдання полягає у підготовці та виданні впродовж 2013– 2026 років багатотомної Великої української енциклопедії в електронному та паперовому форматах. Енциклопедія як систематизоване довідкове видання створюється за принципом цілісності масиву взаємопов’язаних статей, що доповнюють та розвивають одна одну.

Підготовка Великої української енциклопедії відбувається з урахуванням світових практик у сфері опрацювання й систематизації великих масивів інформації, якими є досвід енциклопедій Великої Британії, Канади, Німеччини, Італії, Іспанії, Польщі, США, Франції. Міцним підґрунтям для створення ВУЕ є багатий досвід попередніх поколінь вітчизняних та діаспорних енциклопедистів, передусім їхня робота над «Українською радянською енциклопедією», «Енциклопедією українознавства», численними галузевими енциклопедіями. Водночас докладно вивчаються і використовуються досягнення сучасної української енциклопедистики, втіленням якої наразі постають «Енциклопедія сучасної України», «Енциклопедія історії України», «Українська архівна енциклопедія », «Політична енциклопедія», «Шевченківська енциклопедія», «Юридична енциклопедія» тощо.

Універсальні та галузеві енциклопедії, створені й видані у різний час в Україні, мають історичну й джерелознавчу цінність, почасти залишаються актуальними в науковому та інформаційному плані. Однак слід зважати на те, що наявність суголосних часу ідеологічних штампів та застарілість наукової інформації унеможливлює використання радянських енциклопедичних видань у навчальному процесі. Адже до змісту наукових видань, що відображають сучасну наукову картину світу, висувають такі вимоги:

  • об’єктивність (настанова на вивчення сутності речей);
  • достовірність, обґрунтованість, доказовість;
  • динамічність (настанова на відтворення змін у світі та його розвиток);
  • систематичність (подання уявлень про світ у систематизованій формі, з урахуванням закономірностей, взаємозв’язків та взаємообумовленості речей і явищ).

Останнім часом особливого значення набуває трансдисциплінарність, яка інтерпретується як принцип організації наукового знання, що передбачає широку взаємодію багатьох наукових дисциплін і, відповідно, кооперацію дослідників у процесі розв’язання комплексних проблем природи й суспільства. Трансдисциплінарна парадигма веде до інтегрального погляду на світ та його пізнання, до формування комплексного, багатовимірного образу світу, відтворення в актах і результатах когнітивних процесів складності, неоднозначності та суперечливості об’єктивних та суб’єктивних реалій.

На сучасному етапі цивілізаційного поступу, коли зміна наукових уявлень про світ відбувається майже щоденно, вважається за потрібне й доцільне забезпечити постійний моніторинг системи світового знання й репрезентацію її змін у режимі реального часу. Це зумовлює нові вимоги до організації енциклопедичної справи, актуалізує створення та впровадження сучасних інформаційно-енциклопедичних технологій і, відповідно, організації енциклопедичного процесу. Сучасні онлайнпрактики підтверджують, що саме від рівня інформаційно-технологічного забезпечення відповідного енциклопедичного проекту безпосередньо залежить його успіх.

Застосування нових інструментів для творення енциклопедичного порталу має поєднуватися з традиційним для енциклопедичних видань високим рівнем науковості й чіткою категоризацією викладеної інформації. З огляду на це реєстр гасел та зміст ВУЕ вибудовуються відповідно до чинного класифікатора наукових спеціальностей. За форматом енциклопедичні статті поділяються на авторські та редакційні й можуть мати кілька рівнів, залежно від значущості висвітленої в них проблеми.

Пропонований формат базової онлайн-версії ВУЕ включає створення інформаційно-освітнього енциклопедичного порталу, що дасть можливість користувачам отримати доступ як до сучасних наукових знань, так і до доробку попередніх поколінь вітчизняних науковців. Наповнювану в онлайн-режимі електронну версію ВУЕ має бути доповнено оцифрованими копіями УРЕ, галузевих енциклопедій, повнотекстових версій оригінальних творів українських науковців, мультимедійними файлами, зокрема електронними копіями творів образотворчого, фото- й кіномистецтва, виконаними на сучасному рівні зразками картографії та інфографіки.

Шляхи реалізації

Реалізація Концепції базується на ґрунтовному дослідженні наукових та теоретико-методологічних принципів створення енциклопедичного портального ресурсу Великої української енциклопедії, підготовки її електронної та друкованої версій. Втілення концепції ВУЕ здійснюватиметься шляхом виконання структурованих завдань, серед яких першорядне значення мають такі:

  • утворення головної редакційної колегії Великої української енциклопедії для здійснення науково-організаційного керівництва процесом підготовки та видання електронної та друкованої версій ВУЕ;
  • визначення регламенту функціонування та правил інформаційної взаємодії учасників створення Великої української енциклопедії; • розробка методики укладання масиву базового словника та критеріїв добору гасел до ВУЕ;
  • розробка структурно-компонентного складу та загальної архітектури сучасного енциклопедичного порталу Великої української енциклопедії, що ґрунтується на сучасних технологічних рішеннях;
  • встановлення доступу користувачів до різнорівневих шарів інформації, що їх міститиме енциклопедичний портал (основний контент ВУЕ, контент сучасних галузевих енциклопедій, електронні копії повнотекстових версій наукових праць, електронні копії опублікованих раніше енциклопедій, довідників);
  • визначення загальних критеріїв відбору інформаційних ресурсів для переведення їх в електронну форму та наявних електронних інформаційних ресурсів для створення тематичних колекцій;
  • поступове переведення енциклопедичних видань, що зберігаються в Державній науковій установі, на сучасні електронні носії інформації;
  • удосконалення інтелектуальних технологій пошуку, аналітико-синтетичної обробки електронних інформаційних ресурсів і виокремлення нових знань;
  • вирішення питань дотримання авторських і суміжних прав авторів при відтворенні їхніх творів (у т. ч. переведенні в електронну форму) та при подальшому їх використанні;
  • розробка механізму координації та підтримки інформаційної інфраструктури з органами місцевого самоврядування, національними галузевими академіями наук, вищими навчальними закладами у сприянні створенню ВУЕ;
  • забезпечення умов для інтеграції електронних ресурсів ВУЕ із зарубіжними ресурсами відкритого доступу, представленими в електронному вигляді.

Очікувані результати

Велика українська енциклопедія покликана слугувати джерелом ідей для розвитку природничих, технічних, суспільних наук, сприяти освітньому й культурному поступу українського суспільства та популяризувати здобутки вітчизняної науки в Україні й світі.

Онлайн-версія ВУЕ надасть змогу комплексно розв’язувати найскладніші суперечливі проблеми, які поставали перед попередніми енциклопедичними виданнями. Йдеться, по-перше, про оновлення контенту. Онлайн-енциклопедія надає можливість розв’язувати проблему оперативного оновлення контенту шляхом зміни й доповнення наявних та включення нових статей без необхідності републікації всього змісту.

По-друге, різнорівнева аудиторія. Перед укладачами паперової енциклопедії поставала дилема між науковою повнотою та доступністю викладу. Портальна версія дає змогу вивести взаємодію з читачами на новий рівень завдяки використанню інтерактивних технологій.

По-третє, пошук інформації. Онлайн-енциклопедія зі гнучкою та зручною системою гіперпосилань органічно розв’язує цю проблему в інтересах користувача.

Створення порталу ВУЕ допоможе систематизувати ці напрацювання, забезпечить користувача зручними інструментами пошуку й систематизації знайденого матеріалу. Водночас формат онлайн-версії уможливить підтримку на належному рівні актуальність репрезентованих у ВУЕ даних: із певною періодичністю вносити зміни до вже наявних статей і додавати нові, спричинені розвитком науки й суспільства.

Онлайн-енциклопедія покликана забезпечити органічне поєднання різних рівнів викладу інформації, спрямовуючи читача за допомогою перехресних посилань та зі застосуванням складного пошуку від довідкової статті рівня мікропедії до статей, що висвітлюють питання на глибшому, деталізованішому рівні.

Розташування на порталі ВУЕ поряд із власне універсальною енциклопедією низки галузевих енциклопедій надасть можливість забезпечити користувачів доступом до широкого та різнорівневого комплексу фахових енциклопедичних статей.

Електронна версія ВУЕ стане ефективним навчальним ресурсом для онлайн-освіти як форми дистанційного навчання. Заклади вищої освіти отримають змогу використовувати енциклопедичний ресурс у навчальному процесі та науково-дослідній діяльності, зокрема для оперативного оновлення навчальних матеріалів, проведення відеолекцій, запровадження сучасних освітніх онлайн-програм. Для наукової спільноти створюються сприятливі умови щодо здійснення якісних досліджень завдяки доступу до достовірної інформаційної, джерельної, бібліографічної бази, ілюстративних та мультимедійних матеріалів.

Водночас, існування енциклопедичного порталу уможливить використання нових інтерактивних технологій шляхом долучення користувачів до процесу творення енциклопедії без шкоди для її структурної логіки та наукового рівня текстів. Передбачається функціонування таких актуальних структурних елементів портальних енциклопедій як віртуальні кабінети читачів залежно від сегменту аудиторії, підпроектів для школярів з цілою низкою інтерактивних та ігрових технологій, здатних зацікавити користувача / читача. У перспективі розглядається створення у межах порталу ВУЕ окремого підпроекту – дитячої енциклопедії, яка пропонуватиме вікторини, квести та інші дослідницькі проекти у формі онлайн-ігор.

Створення енциклопедичного онлайн-порталу відкриває необмежені перспективи щодо розв’язання дилеми науковість / доступність викладу, включаючи до комплексу посилань матеріали галузевих енциклопедій та довідників, індексуючи їх таким чином, аби статті утворювали якомога повнішу, по-справжньому енциклопедичну картину довідкових матеріалів.

Заохочуючи своїх читачів до наукового пошуку, Велика українська енциклопедія створюватиме додаткові можливості для розвитку освіти, дослідницької діяльності науковців, поінформованості широкої громадськості, сприятиме згуртуванню наукових спільнот, активному обміну інформацією та досвідом, збільшенню кількості якісних міждисциплінарних досліджень.

Посилання

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶