Відмінності між версіями «Актант»

м (Імпортовано 1 версія)
 
(Не показані 9 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
1) будь-який член речення, що позначає особу, предмет, які беруть участь у процесі, на який вказує дієслово, 2) типова функція особи (предмета) в сповідуванні, 3) обов’язкові (валентні) поширювачі слова в реченні
+
'''Акта́нт''' (від {{lang-la|agere}} — діяти) — семантичний (мисленнєвий) аналог особи або предмета у висловлюванні, мовленнєва конструкція, що доповнює значення [[предикат]]а. Як правило, актант реалізовується в мові через [[підмет]] і [[додаток]], рідко — через [[Обставина|обставину]]. Термін запроваджено французьким лінгвістом [[Теньєр Л.|Л. Теньєром]]. Л. Теньєр вважав центром речення [[присудок]], а актант — одним із підпорядкованих дії елементів, що увиразнюють її значення, вважаючи актантом будь-яку істоту або предмет, що активно виконують дію чи навіть пасивно беруть у ній участь.
 +
 
 +
== Автор ВУЕ ==
 +
* [[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
 +
 
 +
 
 +
 
 +
[[Категорія:Цивілізація]]
 +
[[Категорія:Поняття]]
 +
[[Категорія:е-ВУЕ]]
 +
[[Категорія:ВУЕ]]
 +
[[Категорія:Філологічні науки]]
 +
[[Категорія:Мовознавство]]

Поточна версія на 19:49, 11 грудня 2018

Акта́нт (від лат. agere — діяти) — семантичний (мисленнєвий) аналог особи або предмета у висловлюванні, мовленнєва конструкція, що доповнює значення предиката. Як правило, актант реалізовується в мові через підмет і додаток, рідко — через обставину. Термін запроваджено французьким лінгвістом Л. Теньєром. Л. Теньєр вважав центром речення присудок, а актант — одним із підпорядкованих дії елементів, що увиразнюють її значення, вважаючи актантом будь-яку істоту або предмет, що активно виконують дію чи навіть пасивно беруть у ній участь.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶