Відмінності між версіями «Айя»

м (Імпортовано 1 версія)
 
(Не показані 14 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
[[File:Aya (promontory).jpg|міні|праворуч|500px|Мис Айя]]
 +
'''Айя́''' — багатозначний термін:
  
Айя́ — 1) Крайній західний мис Південного берега Криму на південному сході від Балаклави, являє собою вертикальний виступ головної гряди Кримських гір довжиною 13 км. Складається з вапняків та конгломератів. На схилах — кам’яні хаоси, ущелини й урвища, вкриті реліктовим середземноморським рідколіссям. Найвища вершина на мисі Айя — скеля Кокія-Кія 557 м. Частина мису використовувалася для пристрілки корабельних гармат. На скелях збереглися сліди від ударів ядер. У районі мису Айя 1955–1956 побудовано ракетний комплекс, згодом реконструйовано під пуск крилатих ракет, тепер не діє. Мис входить до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя».
+
'''1)''' Крайній західний мис Південного берега [[Кримський півострів|Криму]] на південному сході від [[Балаклавська бухта|Балаклави]], що є вертикальним виступом головної гряди [[Кримські гори|Кримських гір]] довжиною 13 км. Складається з вапняків та конгломератів. На схилах — кам’яні хаоси, ущелини й урвища, вкриті реліктовим середземноморським рідколіссям. Найвища вершина на мисі Айя — скеля Кокія-Кія 557 м. Частина мису використовувалася для пристрілки корабельних гармат. На скелях збереглися сліди від ударів ядер. У районі мису Айя 1955–1956 побудовано ракетний комплекс, згодом реконструйовано під пуск крилатих ракет, тепер не діє. Мис входить до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя».
  
2) «Мис Айя» — об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Балаклавському районі Севастополя (1982). Площа 1340 га. До заказника входить скелястий масив Кокія-Кала (557 м), урочища Аязьма і Батилиман та прилегла частина акваторії Чорного моря. Охороняються унікальні лісові угруповання з реліктових порід — сосни Станкевича (найбільший осередок на Кримському півострові), ялівцю високого, фісташки туполистої та суничника дрібноплодого. Флора заказника складається майже з 500 видів, 28 з них занесено до Червоної книги України. Трапляються рідкісні види тварин: підковоніс великий, підковоніс малий, сапсан, орлан білохвіст, полоз леопардовий та ін.
+
'''2)''' «Мис Айя» — об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Балаклавському районі [[Севастополь|Севастополя]] (1982). Площа 1340 га. До заказника входить скелястий масив Кокія-Кала (557 м), урочища Аязьма і Батилиман та прилегла частина акваторії [[Чорне море|Чорного моря]]. Охороняються унікальні лісові угруповання з реліктових порід — сосни Станкевича (найбільший осередок на Кримському півострові), ялівцю високого, фісташки туполистої та суничника дрібноплодого. Флора заказника складається майже з 500 видів, 28 з них занесено до Червоної книги України. Трапляються рідкісні види тварин: підковоніс великий, підковоніс малий, сапсан, орлан білохвіст, полоз леопардовий та ін.
  
{{Без категорій}}
+
== Література ==
 +
#Гриневецкий С. Р., Жильцов С. С., Зонн И. С. Черноморская энциклопедия. Москва : Международные отношения, 2006. 664 с.
 +
#Байцар А. Л. Крим. Нариси історичної, природничої і суспільної географії / Львівський національний університет імені І. Франка. Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. 224 с.
  
 +
== Автор ВУЕ ==
 +
* [[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
 +
 +
 +
[[Категорія:Природа]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Поняття]]
[[Категорія:е-ВУЕ]]
+
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 +
{{Цитування}}
 +
[[Категорія:Географічні науки]]
 +
[[Категорія:Багатозначний_термін]]
 +
[[Категорія:Миси]]
 +
[[Категорія:Заказники]]

Поточна версія на 23:14, 10 січня 2019

Мис Айя

Айя́ — багатозначний термін:

1) Крайній західний мис Південного берега Криму на південному сході від Балаклави, що є вертикальним виступом головної гряди Кримських гір довжиною 13 км. Складається з вапняків та конгломератів. На схилах — кам’яні хаоси, ущелини й урвища, вкриті реліктовим середземноморським рідколіссям. Найвища вершина на мисі Айя — скеля Кокія-Кія 557 м. Частина мису використовувалася для пристрілки корабельних гармат. На скелях збереглися сліди від ударів ядер. У районі мису Айя 1955–1956 побудовано ракетний комплекс, згодом реконструйовано під пуск крилатих ракет, тепер не діє. Мис входить до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя».

2) «Мис Айя» — об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Балаклавському районі Севастополя (1982). Площа 1340 га. До заказника входить скелястий масив Кокія-Кала (557 м), урочища Аязьма і Батилиман та прилегла частина акваторії Чорного моря. Охороняються унікальні лісові угруповання з реліктових порід — сосни Станкевича (найбільший осередок на Кримському півострові), ялівцю високого, фісташки туполистої та суничника дрібноплодого. Флора заказника складається майже з 500 видів, 28 з них занесено до Червоної книги України. Трапляються рідкісні види тварин: підковоніс великий, підковоніс малий, сапсан, орлан білохвіст, полоз леопардовий та ін.

Література

  1. Гриневецкий С. Р., Жильцов С. С., Зонн И. С. Черноморская энциклопедия. Москва : Международные отношения, 2006. 664 с.
  2. Байцар А. Л. Крим. Нариси історичної, природничої і суспільної географії / Львівський національний університет імені І. Франка. Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. 224 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Айя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Айя (дата звернення: 28.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶