Відмінності між версіями «Айя»

м (added Category:Мис using HotCat)
 
(Не показані 9 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
[[File:Айя. Мис Айя.jpg|міні|праворуч|500px|Мис Айя]]
+
[[File:Aya (promontory).jpg|міні|праворуч|500px|Мис Айя]]
 +
'''Айя́''' — багатозначний термін:
  
'''Айя́''' — багатозначний термін:
+
'''1)''' Крайній західний мис Південного берега [[Кримський півострів|Криму]] на південному сході від [[Балаклавська бухта|Балаклави]], що є вертикальним виступом головної гряди [[Кримські гори|Кримських гір]] довжиною 13 км. Складається з вапняків та конгломератів. На схилах кам’яні хаоси, ущелини й урвища, вкриті реліктовим середземноморським рідколіссям. Найвища вершина на мисі Айя — скеля Кокія-Кія 557 м. Частина мису використовувалася для пристрілки корабельних гармат. На скелях збереглися сліди від ударів ядер. У районі мису Айя 1955–1956 побудовано ракетний комплекс, згодом реконструйовано під пуск крилатих ракет, тепер не діє. Мис входить до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя».
 +
 
 +
'''2)''' «Мис Айя» — об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Балаклавському районі [[Севастополь|Севастополя]] (1982). Площа 1340 га. До заказника входить скелястий масив Кокія-Кала (557 м), урочища Аязьма і Батилиман та прилегла частина акваторії [[Чорне море|Чорного моря]]. Охороняються унікальні лісові угруповання з реліктових порід — сосни Станкевича (найбільший осередок на Кримському півострові), ялівцю високого, фісташки туполистої та суничника дрібноплодого. Флора заказника складається майже з 500 видів, 28 з них занесено до Червоної книги України. Трапляються рідкісні види тварин: підковоніс великий, підковоніс малий, сапсан, орлан білохвіст, полоз леопардовий та ін.
  
'''1)''' Крайній західний мис Південного берега Криму на південному сході від Балаклави, являє собою вертикальний виступ головної гряди Кримських гір довжиною 13 км. Складається з вапняків та конгломератів. На схилах — кам’яні хаоси, ущелини й урвища, вкриті реліктовим середземноморським рідколіссям. Найвища вершина на мисі Айя — скеля Кокія-Кія 557 м. Частина мису використовувалася для пристрілки корабельних гармат. На скелях збереглися сліди від ударів ядер. У районі мису Айя 1955–1956 побудовано ракетний комплекс, згодом реконструйовано під пуск крилатих ракет, тепер не діє. Мис входить до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя».
+
== Література ==
 +
#Гриневецкий С. Р., Жильцов С. С., Зонн И. С. Черноморская энциклопедия. Москва : Международные отношения, 2006. 664 с.
 +
#Байцар А. Л. Крим. Нариси історичної, природничої і суспільної географії / Львівський національний університет імені І. Франка. Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. 224 с.
  
'''2)''' «Мис Айя» — об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Балаклавському районі Севастополя (1982). Площа 1340 га. До заказника входить скелястий масив Кокія-Кала (557 м), урочища Аязьма і Батилиман та прилегла частина акваторії Чорного моря. Охороняються унікальні лісові угруповання з реліктових порід — сосни Станкевича (найбільший осередок на Кримському півострові), ялівцю високого, фісташки туполистої та суничника дрібноплодого. Флора заказника складається майже з 500 видів, 28 з них занесено до Червоної книги України. Трапляються рідкісні види тварин: підковоніс великий, підковоніс малий, сапсан, орлан білохвіст, полоз леопардовий та ін.
+
== Автор ВУЕ ==
 +
* [[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
  
{{Без категорій}}
 
  
 +
[[Категорія:Природа]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Поняття]]
[[Категорія:е-ВУЕ]]
+
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 +
{{Цитування}}
 
[[Категорія:Географічні науки]]
 
[[Категорія:Географічні науки]]
 
[[Категорія:Багатозначний_термін]]
 
[[Категорія:Багатозначний_термін]]
[[Категорія:Мис]]
+
[[Категорія:Миси]]
 +
[[Категорія:Заказники]]

Поточна версія на 23:14, 10 січня 2019

Мис Айя

Айя́ — багатозначний термін:

1) Крайній західний мис Південного берега Криму на південному сході від Балаклави, що є вертикальним виступом головної гряди Кримських гір довжиною 13 км. Складається з вапняків та конгломератів. На схилах — кам’яні хаоси, ущелини й урвища, вкриті реліктовим середземноморським рідколіссям. Найвища вершина на мисі Айя — скеля Кокія-Кія 557 м. Частина мису використовувалася для пристрілки корабельних гармат. На скелях збереглися сліди від ударів ядер. У районі мису Айя 1955–1956 побудовано ракетний комплекс, згодом реконструйовано під пуск крилатих ракет, тепер не діє. Мис входить до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя».

2) «Мис Айя» — об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Балаклавському районі Севастополя (1982). Площа 1340 га. До заказника входить скелястий масив Кокія-Кала (557 м), урочища Аязьма і Батилиман та прилегла частина акваторії Чорного моря. Охороняються унікальні лісові угруповання з реліктових порід — сосни Станкевича (найбільший осередок на Кримському півострові), ялівцю високого, фісташки туполистої та суничника дрібноплодого. Флора заказника складається майже з 500 видів, 28 з них занесено до Червоної книги України. Трапляються рідкісні види тварин: підковоніс великий, підковоніс малий, сапсан, орлан білохвіст, полоз леопардовий та ін.

Література

  1. Гриневецкий С. Р., Жильцов С. С., Зонн И. С. Черноморская энциклопедия. Москва : Международные отношения, 2006. 664 с.
  2. Байцар А. Л. Крим. Нариси історичної, природничої і суспільної географії / Львівський національний університет імені І. Франка. Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. 224 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Айя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Айя (дата звернення: 28.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶