Відмінності між версіями «Абік»

(ім'я автора стерто)
м (Заміна тексту — «mp3| <center>» на «mp3|right|<center>»)
 
(Не показані 15 проміжних версій 7 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
'''А́бік''' тип волинсько-поліської пастушої труби з кори молодої верби, липи, вільхи, крушини, клена або бузини з кларнетоподібним пищиком. Розміри коливаються від 40–50 см. до 1,7 м. (за даними різних досліджень).  Використовувався для заманювання звірів, худоби, а також для сигнальних мелодій. Походження незвичної для питомо української фонетики назви пояснюється тим, що це поліський варіант білорус. слова «вабік», від «вабіць» вабити, манити. Функціонував паралельно з пастушими трубами й рогами мундштукового типу, як дерев’яними, так і з натурального рогу тварин. У інших регіонах України зустрічається під назвами труба, пастуша труба, ріг, бекавка.
+
[[Файл:Абік.mp3|right|<center>Абік</center>]]
 +
'''А́бік''' тип волинсько-поліської пастушої труби з кори молодої верби, липи, вільхи, крушини, клена або бузини з кларнетоподібним пищиком. Розміри коливаються від 40–50 см до 1,7 м (за даними різних досліджень).   
 +
 
 +
Використовувався для заманювання звірів, худоби, а також для сигнальних мелодій. Походження незвичної для питомо української фонетики назви пояснюється тим, що це поліський варіант білоруського слова «вабік», від «вабіць» вабити, манити. Функціонував паралельно з пастушими трубами й рогами мундштукового типу, як дерев’яними, так і з натурального рогу тварин. У інших регіонах України зустрічається під назвами труба, пастуша труба, ріг, бекавка.
  
 
== Література ==
 
== Література ==
# Ошуркевич О. Затрубили труби. Луцьк, 1993;
+
# Ошуркевич О. Затрубили труби: З історії народних музичних інструментів. Луцьк : Надстир'я, 1993. 24 с.
# Хай М. Традиційний музичний інструментарій Полісся (до питання примітиву в музиці) // Родовід. 1997. Ч. 16. С.104–113.
+
# Хай М. Традиційний музичний інструментарій Полісся (до питання примітиву в музиці) // Родовід. 1997. Ч. 16. С.104–113.
 +
 
 +
== Автор ВУЕ ==
 +
* [[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
  
== Автор ==
 
* [[Чорна Мар’яна Василівна|Чорна М. В.]]
 
  
 +
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 +
[[Категорія:Поняття]]
 +
[[Категорія:Цивілізація]]
 
[[Категорія:Музичне мистецтво]]
 
[[Категорія:Музичне мистецтво]]
[[Категорія:Автори ВУЕ:Чорна Мар’яна Василівна]]
+
[[Категорія:Мистецтвознавство]]
 +
[[Категорія:Музичні інструменти]]
 +
[[Категорія:Озвучено]]

Поточна версія на 19:57, 9 червня 2021

А́бік — тип волинсько-поліської пастушої труби з кори молодої верби, липи, вільхи, крушини, клена або бузини з кларнетоподібним пищиком. Розміри коливаються від 40–50 см до 1,7 м (за даними різних досліджень).

Використовувався для заманювання звірів, худоби, а також для сигнальних мелодій. Походження незвичної для питомо української фонетики назви пояснюється тим, що це — поліський варіант білоруського слова «вабік», від «вабіць» — вабити, манити. Функціонував паралельно з пастушими трубами й рогами мундштукового типу, як дерев’яними, так і з натурального рогу тварин. У інших регіонах України зустрічається під назвами труба, пастуша труба, ріг, бекавка.

Література

  1. Ошуркевич О. Затрубили труби: З історії народних музичних інструментів. Луцьк : Надстир'я, 1993. 24 с.
  2. Хай М. Традиційний музичний інструментарій Полісся (до питання примітиву в музиці) // Родовід. 1997. Ч. 16. С.104–113.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶