Відмінності між версіями «Агент»

м (Імпортовано 1 версія)
 
(Не показана 41 проміжна версія 8 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
[[Файл:Ahent.mp3|right|<center>Агент</center>]]
 +
'''Аге́нт''' (від [[Латинська мова|лат.]] agens (agentis) — той, що діє, чинний) — багатозначний термін:
  
Аге́нт (від лат. agens (agentis) — той, що діє, чинний) — 1) У граматиці — суб’єкт дії в реченні (див. Агенс).
+
'''1)''' У філології — суб’єкт дії в реченні (див. [[Агенс]]).
  
2) В економіці — комерційний агент — суб’єкт господарської діяльності, фізична чи юридична особа, що здійснює посередницькі операції в інтересах та від імені принципала (другої сторони за договором). Комерційні агенти розрізняються за сферами діяльності: агент банку, страховий агент, патентний агент (патентний повірений), агент з приватизації, агент біржової торгівлі, агент туризму, агент у сфері транспорту, літературний агент, арт-агент тощо.
+
'''2)''' В економіці — комерційний агент — суб’єкт господарської діяльності, фізична чи юридична особа, що здійснює посередницькі операції в інтересах та від імені принципала (другої сторони за договором).  
  
3) У політології — агент політичний — носій політичних відносин (див. Агент впливу, Агент влади). Г. Алмонд і Дж. Пауелл подають чотири типи агентів політичних за мірою і формою групової ідентифікації: а) аномічні агенти — спонтанно й епізодично утворені групи (учасники бунтів, маніфестацій та інших стихійних виступів); б) неасоціативні об’єднання людей, які мають неформальні зв’язки, але не володіють жорсткою організованою структурою (групи споживачів, що утворилися для пікетування компаній товаровиробників, корпоративно-кланові, етно-конфесійні угруповання); в) асоціативні — легально існуючі об’єднання та асоціації, що виражають ті чи ті приватні інтереси (профспілки, етнічно-організовані національні рухи, жіночі, молодіжні, ветеранські організації); г) інституційні групи — угруповання людей, що існують усередині формальних структур соціально-політичних інститутів (відомчі корпорації, які працюють в межах галузевих департаментів і міністерств, депутатські групи і фракції в парламенті, армійські кліки).
+
Комерційні агенти розрізняються за сферами діяльності: агент банку, страховий агент, патентний агент (патентний повірений), агент з приватизації, агент біржової торгівлі, агент туризму, агент у сфері транспорту, літературний агент, арт-агент тощо.
  
4) У природничих науках активний чинник, речовина, що викликає певне явище, процес, реакцію. Розрізняють: а) патологічні біологічні агенти мікроорганізми, віруси чи токсини що викликають захворювання; б) хімічні агенти — діючі речовини в хімічній реакції; в) фармакологічні агенти — хімічні речовини, які мають фармакологічну активність. Біологічними агентами у фармакології іноді називають модифікатори імунної відповіді — лікарські засоби на основі біологічних об’єктів (білків, інактивованих вірусів тощо), які стимулюють організм людини відтворювати природні реакції імунітету.
+
'''3)''' У політології агент політичний носій політичних відносин (див. [[Агент впливу]], [[Агенти влади]]).  
  
5) У соціології — особа як носій соціальної функції, виконавець соціальної ролі (див. Агент соціальний).
+
[[Алмонд, Габрієль Абрагам|Г. Алмонд]] і Дж. Пауелл подають чотири типи агентів політичних за мірою і формою групової ідентифікації:
  
6) У спорті вільний агент спортивний гравець, в якого вичерпався строк дії контракту з командою.
+
* аномічні агенти — спонтанно й епізодично утворені групи (учасники бунтів, маніфестацій та інших стихійних виступів);
 +
* неасоціативні об’єднання людей, які мають неформальні зв’язки, але не володіють жорсткою організованою структурою (групи споживачів, що утворилися для пікетування компаній товаровиробників, корпоративно-кланові, етно-конфесійні угруповання);
 +
* асоціативні легально існуючі об’єднання та асоціації, що виражають ті чи ті приватні інтереси (профспілки, етнічно-організовані національні рухи, жіночі, молодіжні, ветеранські організації);
 +
* інституційні групи угруповання людей, що існують усередині формальних структур соціально-політичних інститутів (відомчі корпорації, які працюють в межах галузевих департаментів і міністерств, депутатські групи і фракції в парламенті, армійські кліки).
  
7) У сфері державної безпеки агент таємний — особа, що бере участь у підпільній діяльності на користь другої сторони, позаштатний співробітник служби безпеки, розвідки чи контррозвідки держави. Подвійний агент — особа, що одночасно бере участь у підпільній діяльності на користь двох і більше розвідок чи служб безпеки.
+
'''4)''' У природничих науках активний чинник, речовина, що викликає певне явище, процес, реакцію.  
  
8) В юриспруденції — особа, уповноважена діяти від іншої особи для створення правовідносин із третьою стороною. У міжнародному праві — агент дипломатичний — офіційна особа, яка здійснює зовнішньо-політичне представництво.
+
Розрізняють:
 +
 
 +
* патологічні біологічні агенти — мікроорганізми, віруси чи токсини що викликають захворювання;
 +
* хімічні агенти — діючі речовини в хімічній реакції;
 +
* фармакологічні агенти — хімічні речовини, які мають фармакологічну активність.
 +
 
 +
Біологічними агентами у фармакології іноді називають модифікатори імунної відповіді&nbsp;— лікарські засоби на основі біологічних об’єктів (білків, інактивованих вірусів тощо), які стимулюють організм людини відтворювати природні реакції імунітету.
 +
 
 +
'''5)''' У соціології — особа як носій соціальної функції, виконавець соціальної ролі (див. [[Агент соціальний]]).
 +
 
 +
'''6)''' У спорті — вільний агент — спортивний гравець, в якого збіг [[термін]] дії контракту з командою.
 +
 
 +
'''7)''' У сфері державної безпеки&nbsp;— агент таємний&nbsp;— особа, що бере участь у підпільній діяльності на користь другої сторони, позаштатний співробітник служби безпеки, розвідки чи контррозвідки держави. Подвійний агент&nbsp;— особа, що одночасно бере участь у підпільній діяльності на користь двох і більше розвідок чи служб безпеки.
 +
 
 +
'''8)''' В юриспруденції — особа, уповноважена діяти від іншої особи для створення правовідносин із третьою стороною. У міжнародному праві&nbsp;— агент дипломатичний&nbsp;— офіційна особа, яка здійснює зовнішньо-політичне представництво.
 +
 
 +
==Автор==
 +
[[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
 +
{{Цитування_ред}}
 +
 
 +
{{Оприлюднено
 +
|Науковий напрям=Соціологічні науки
 +
|Науковий напрям=Біологічні науки
 +
|Дефініція=багатозначний термін.
 +
|Статус гасла=Оприлюднено
 +
|Аудіосупровід=
 +
|Відео=
 +
|Аудіо=
 +
|Ілюстрації=
 +
|Обсяг гасла=
 +
|Рік оприлюднення=2019
 +
|Місяць оприлюднення=03
 +
|Дата оприлюднення=20
 +
}}
  
{{Без категорій}}
 
  
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 +
{{Цитування}}
 +
[[Категорія:Багатозначний термін]]
 +
[[Категорія:Цивілізація]]
 +
[[Категорія:Соціологічні науки]]
 +
[[Категорія:Теорія та історія соціології]]
 +
[[Категорія:Загальні соціологічні поняття]]
 +
[[Категорія:Фізичне виховання та спорт]]
 +
[[Категорія:Економічні науки]]
 +
[[Категорія:Політичні науки]]
 +
[[Категорія:Біологічні науки]]
 +
[[Категорія:Хімічні науки]]
 +
[[Категорія:Юридичні науки]]
 +
[[Категорія:Національна безпека]]
 +
[[Категорія:Філологічні науки]]
 +
[[Категорія:Озвучено]]

Поточна версія на 22:13, 1 квітня 2024

Аге́нт (від лат. agens (agentis) — той, що діє, чинний) — багатозначний термін:

1) У філології — суб’єкт дії в реченні (див. Агенс).

2) В економіці — комерційний агент — суб’єкт господарської діяльності, фізична чи юридична особа, що здійснює посередницькі операції в інтересах та від імені принципала (другої сторони за договором).

Комерційні агенти розрізняються за сферами діяльності: агент банку, страховий агент, патентний агент (патентний повірений), агент з приватизації, агент біржової торгівлі, агент туризму, агент у сфері транспорту, літературний агент, арт-агент тощо.

3) У політології — агент політичний — носій політичних відносин (див. Агент впливу, Агенти влади).

Г. Алмонд і Дж. Пауелл подають чотири типи агентів політичних за мірою і формою групової ідентифікації:

  • аномічні агенти — спонтанно й епізодично утворені групи (учасники бунтів, маніфестацій та інших стихійних виступів);
  • неасоціативні об’єднання людей, які мають неформальні зв’язки, але не володіють жорсткою організованою структурою (групи споживачів, що утворилися для пікетування компаній товаровиробників, корпоративно-кланові, етно-конфесійні угруповання);
  • асоціативні — легально існуючі об’єднання та асоціації, що виражають ті чи ті приватні інтереси (профспілки, етнічно-організовані національні рухи, жіночі, молодіжні, ветеранські організації);
  • інституційні групи — угруповання людей, що існують усередині формальних структур соціально-політичних інститутів (відомчі корпорації, які працюють в межах галузевих департаментів і міністерств, депутатські групи і фракції в парламенті, армійські кліки).

4) У природничих науках — активний чинник, речовина, що викликає певне явище, процес, реакцію.

Розрізняють:

  • патологічні біологічні агенти — мікроорганізми, віруси чи токсини що викликають захворювання;
  • хімічні агенти — діючі речовини в хімічній реакції;
  • фармакологічні агенти — хімічні речовини, які мають фармакологічну активність.

Біологічними агентами у фармакології іноді називають модифікатори імунної відповіді — лікарські засоби на основі біологічних об’єктів (білків, інактивованих вірусів тощо), які стимулюють організм людини відтворювати природні реакції імунітету.

5) У соціології — особа як носій соціальної функції, виконавець соціальної ролі (див. Агент соціальний).

6) У спорті — вільний агент — спортивний гравець, в якого збіг термін дії контракту з командою.

7) У сфері державної безпеки — агент таємний — особа, що бере участь у підпільній діяльності на користь другої сторони, позаштатний співробітник служби безпеки, розвідки чи контррозвідки держави. Подвійний агент — особа, що одночасно бере участь у підпільній діяльності на користь двох і більше розвідок чи служб безпеки.

8) В юриспруденції — особа, уповноважена діяти від іншої особи для створення правовідносин із третьою стороною. У міжнародному праві — агент дипломатичний — офіційна особа, яка здійснює зовнішньо-політичне представництво.

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Агент // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Агент (дата звернення: 28.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.03.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Агент // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Агент (дата звернення: 28.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶