Відмінності між версіями «Авіамодельний спорт»

Рядок 34: Рядок 34:
 
[[Категорія: Поняття]]
 
[[Категорія: Поняття]]
 
[[Категорія: Фізичне виховання та спорт]]  
 
[[Категорія: Фізичне виховання та спорт]]  
 
+
[[Категорія: Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення]]
[[Категорія:е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 

Версія за 14:27, 8 грудня 2017

Авіамодельний спорт.jpg

Авіамоде́льний спорт — вид спорту з конструювання та виготовлення моделей літальних апаратів (планерів, літаків, вертольотів, ракет тощо) та керування ними під час польотів на швидкість, дальність, тривалість та виконання фігур вищого пілотажу.

Перші конкурси на кращу модель літака були проведені 1905 (невдовзі після винаходу поршневих літаків) як цікаві й доступні атракціони.

З 1930-х авіамоделювання швидко набуло популярності.

Незадовго до Другої світової війни у Великій Британії та Німеччині проведено перші міжнародні змагання.

1955 відбувся перший конкурс з вищого пілотажу, а 1960 — перший чемпіонат світу. На початок 21 ст. авіамоделювання охоплює більше мільйона ентузіастів у світі.

Керівний орган, під егідою якого проводяться змагання з авіамодельного спорту, — Міжнародна федерація авіаспорту (франц. Fédération Aéronautique Internationale). Вона встановлює класифікацію, правила та порядок проведення змагань. У США існує Академія авіаційних моделей (англ. Academy of Model Aeronautics), що має свою класифікацію моделей.

В авіамодельному спорті є такі категорії: F1 — вільнолітаючі моделі; F2 — кордові моделі; F3 — радіокеровані моделі; F4 — моделі — копії літаків; F5 — радіокеровані моделі літаків з електроприводом.

Перші Всесвітні авіаігри з усіх видів авіаційного, зокрема авіамодельного спорту було проведено 1997 у Туреччині. Наступні змагання відбулись в Іспанії (2001), Італії (2009), Об’єднаних Арабських Еміратах (2015).

В Україні авіамодельний спорт розвивається понад 60 років. Він офіційно визнаний та належить до неолімпійських видів спорту.

За радянських часів в УРСР проведено три чемпіонати світу (1962, 1984, 1988). Значну частину збірної СРСР (найсильнішої у 1970–1980-х у світі) становили українські спортсмени, чемпіонами світу та Європи серед них були: О. Андрюков, В. Барков, О. Бабичев, Є. Вербицький, В. Крамаренко, Б. Краснорутський, В. Мозирський, Н. Наконечний, В. Онуфрієнко, В. Струков, В. Сураєв, В. Федосов, В. Шаповалов, В. Чоп. Вони встановили 21 світовий рекорд.

Розвитком авіамодельного спорту опікується Федерація авіамодельного спорту України. Відбуваються чемпіонати України з авіамодельного спорту. Збірна України бере участь в міжнародних змаганнях. Зокрема, на Чемпіонаті світу 1993 у США вона здобула три кубки з семи, які розігрувалися, виборола перше командне місце; на чемпіонат світу 1997 у Чехії посіла перше командне і всі три перші місця в особистому заліку. Чемпіонами світу були українські спортсмени: О. Андрюков, Є. Вербицький, О. Желєзко, О. Кулаковський, В. Стамов; чемпіонами Європи: О. Андрюков, Є. Вербицький, Є. Горбань; володарями Кубків світу: О. Андрюков, Є. Вербицький, І. Вівчар, О. Кулаковський, В. Стамов, С. Чорний.

Література

  1. Павлов А. П. Твоя первая модель. Москва, 1979.
  2. Світ львівського спорту. 1900–1939. Львів, 2004.

Автор ВУЕ

  • С. Ф. Матвєєв
Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶