Відмінності між версіями «Акселератор»

м (Захистив «Акселератор» ([Редагування=Дозволено тільки автопідтвердженим користувачам] (безстроково) [Перейменування=Дозволено тільки...)
(Немає відмінностей)

Версія за 13:58, 17 жовтня 2018

Акселера́тор (від лат. accelerare — прискорювати) — економічний показник, що характеризує відношення приросту інвестицій у виробництво до викликаного ним відносного приросту доходу, споживчого попиту або готової продукції. Акселератор виражається формулою:

Акселератор-1.png,

де V — акселератор, I — інвестиції, Y — дохід.

Акселератор є кількісним вираженням «принципу акселерації». Модель акселератора пояснює причини зростання інвестицій в умовах зростання обсягів виробництва та зменшення в умовах його спаду. Так, зростання попиту спонукає деякі фірми підвищувати обсяги виробництва продукції та викликає на ринку очікування того, що попит буде зростати і в подальшому. Збільшення обсягів виробництва підвищує співвідношення між обсягами випуску продукції та задіяними виробничими потужностями, а очікування подальшого зростання попиту формує припущення, що інвестування в оновлення обладнання виявиться вигідним для виробників. Відповідно скорочення попиту на готову продукцію, знижує потребу в інвестиціях. Моделі акселераторного типу допомагають пояснити механізми коливань в обсягах інвестицій в основний капітал, а також зміни обсягів інвестицій у товарно-матеріальні запаси та незавершене будівництво.

Література

  1. Базилевич В. Д. Економічна теорія: Політекономія: Підручник. 9-те вид., перероб. і доп. Київ, 2014.
  2. Паршин Ю. І. Аналіз нерівномірностей розвитку національної економіки з визначенням ефектів акселератора і мультиплікатора // Економічний простір. 2014. № 91.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶