Агадір

Агаді́р (араб. أكادير) — місто на південному заході Марокко, центр історико-географічного району Сус, адміністративний центр регіону Сус-Маса (від 2015) і префектури Агадір-Іда-Утанан. Агадір розташований на узбережжі Атлантичного океану неподалік Атлаських гір, північніше гирла річки Сус. Населення — 421,8 тис. осіб (2014, оцінка).

Агадір

Країна Марокко
Регіон країни Сус-Маса
Засновано кін. 15 ст.«кін» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.15.
Чисельність населення (тис.осіб) 421800


Клімат м’який, субтропічний, завдяки сильним впливам пасатів середні температури мало змінюються між зимою (січень — +14–+16 °C) і літом (липень — +20–+26 °C). Річна сума опадів становить 250 мм, хоча кілька дощових днів трапляються в зимовий період (листопад–березень); близько 340 сонячних днів на рік.

Агадір засновано наприкінці 15 — на початку 16 ст. як рибальське поселення. 1510 там було також засновано португальський форт і рибальську факторію. Агадір був опорним пунктом португальців на південному заході Марокко (тоді називався ними Санта-Круш ду Кабу де Агер). 1536 шериф Мохаммед аш-Шейх захопив форт Агадіра, відтоді Агадір у складі Марокко. Важливий центр зовнішньої торгівлі (17–18 ст.). У 1770-х торгівля тимчасово припинилася, що було наслідком побудови у 1760-х порту Ес-Сувейра, куди наприкінці 1760-х примусово переселили частину населення Агадіра. Торгівля через порт Агадіра відновилася 1881. Агадір відомий у зв’язку з Агадірською кризою — конфліктом між Францією та Німеччиною (1911). В Агадірі відбувся землетрус (29.02.1960), що став найтрагічнішим за кількістю смертей і руйнуваннями в марокканській історії: загинуло близько 15 тис. осіб (близько третини населення тогочасного міста), поранено близько 12 тис. осіб, щонайменше 35 тис. осіб лишилися без даху над головою, зруйнована міська цитадель (16 ст.) і торгові квартали. Місто було евакуйоване за 2 доби після землетрусу (щоб уникнути поширення епідемії) та згодом перебудоване за 2 км на південь від колишнього місця.

В Агадірі розташовані: найбільший риболовецький порт Марокко (один із головних портів в світі з виробництва сардини), торговий порт (відомий експортом кобальту, марганцю, цинку, цитрусових і ранніх овочів) і порт для прогулянкових суден; цементний завод; невеликі підприємства харчосмакової, деревообробної та металообробної промисловості. Сучасний міжнародний аеропорт для чартерних рейсів Аль-Массіра (за 25 км від міста). Серед закладів освіти: Університет ібн Захр (засновано 1989), французький ліцей та ін. В Агадірі розташовані Муніципальний музей спадщини Амазіг (засновано 2000), Муніципальний музей Берт Флінт (заснлвано 1996, марокканське мистецтво, вироби ремісників). У зоопарку Агадіра — «Крокопарку» (засновано 2015) — можна побачити 325 нільських крокодилів. В Агадірі відбуваються численні фестивалі, культурні заходи, зокрема Фестиваль марокканської музики «Тімітар» (з 2004), щорічні міжнародні «Концерти за толерантність» (з 2006) тощо. Агадір — міжнародний курорт із м’яким кліматом і чудовими піщаними пляжами, найбільший центр пляжного відпочинку в країні.

Література

  1. Уткин Г. Н. Агадир // Африка. Москва, 1986.
  2. Кибл Д. Марокко. Путеводитель. Москва, 2011.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶