Бартольд, Василь Володимирович

Василь Володимирович Бартольд

Барто́льд, Васи́ль Володи́мирович (рос. Бартольд, Василий Владимирович; 15.11.1869, м. Санкт-Петербург, тепер Росія — 19.08.1930, м. Ленінград, тепер м. Санкт-Петербург, Росія) — історик, сходознавець (ісламознавець, арабіст, тюрколог, іраніст), академік Імператорської академії наук у м. Санкт-Петербурзі (тепер Російська академія наук).


Бартольд, Василь Володимирович

(Бартольд, Василий Владимирович)

Народження 15.11.1869
Місце народження Санкт-Петербург, Росія
Смерть 19.08.1930
Місце смерті Санкт-Петербург, Росія
Місце поховання Санкт-Петербург
Alma mater Санкт-Петербурзький державний університет
Місце діяльності Санкт-Петербурзький державний університет
Напрями діяльності історичні науки, сходознавство


Життєпис

Народився в русифікованій сім’ї німецького походження. Хрещений у лютеранській церкві іменем Вільгельм. Німецькомовні статті підписував як Вільгельм Бартольд (нім. Wilhelm Bartold).

Середню освіту здобув у Восьмій державній чоловічій гімназії м. Санкт-Петербурга (1887). Навчався 1887–1891 на факультеті східних мов Санкт-Петербурзького університету (тепер Санкт-Петербурзький державний університет).

1891–1892 як вільнослухач відвідував курси лекцій в університетах Німеччини, Швейцарії, Австро-Угорщини.

1892 залишений при Санкт-Петербурзькому університеті для підготовки до професорського звання, де 1893 захистив магістерську, 1900 — докторську дисертації. Від 1893 — приват-доцент, з 1901 — екстраординарний професор, від 1906 — ординарний професор цього університету.

Після падіння Російської імперії продовжив викладати в Петроградському / Ленінградському державному університеті (тепер Санкт-Петербурзький державний університет). Одночасно очолив Колегію сходознавців при Азійському музеї (тепер Інститут східного рукопису Російської академії наук) і викладав у Петроградському археологічному інституті (1918–1922, до приєднання цього закладу до Петроградського університету).

У 1920-х брав участь у створенні східного факультету заснованого 1919 Бакинського державного університету, прочитав у ньому низку курсів.

1927–1930 також працював як консультант Ленінградської публічної бібліотеки (тепер Російська національна бібліотека), керуючи роботою з опису східних рукописів у фондах цієї книгозбірні.

Помер і похований у м. Ленінграді (тепер м. Санкт-Петербург).

Наукова діяльність

За 1892–1930 опублікував понад 400 праць, а також десятки статей для російсько- і німецькомовних енциклопедій. Описав і ввів у науковий обіг сотні середньовічних і ранньомодерних рукописів із бібліотек Росії, Азербайджану, Німеччини та інших країн.

Більшість праць Бартольда присвячено історії ісламу як релігії, соціальній і політичній історії ісламських країн, етнографії й культурі країн ісламу.

Активно працював над популяризацією науки. Підготував науково-популярні нариси «Іслам» (рос. «Ислам»; 1918), «Культура мусульманства» (рос. «Культура мусульманства»; 1918), «Мусульманський світ» (рос. «Мусульманский мир»; 1922), видані окремими книжками.

1912–1913 редагував перший у Російській імперії ісламознавчий журнал «Світ ісламу» (рос. «Мир ислама»). Видавцем цього журналу була Казанська духовна академія, яка бачила в ньому знаряддя поширення православ’я серед татар-мусульман. Бартольд надав журналу наукового характеру, що зумовило незадоволення видавців і призвело 1913 до його усунення з посади редактора, 1914 — до припинення фінансування й закриття видання.

Визнання

Член Російського комітету з вивчення Середньої Азії (з 1903).

Член-кореспондент (1910) і дійсний член (1913) Імператорської академії наук у м. Санкт-Петербурзі.

Праці

  1. Сочинения : в 10 т. Москва : Издательство восточной литературы, 1963–1977.

Література

  1. Акрамов Н. М., Литвинский Б. А. Выдающийся русский востоковед В. В. Бартольд. Душанбе : Академия наук Таджискской ССР, 1963. 112 с.
  2. Лунин Б. В. Жизнь и деятельность академика В. В. Бартольда. Ташкент : Фан, 1981. 224 с.
  3. Велиханова Ф. Василий Владимирович Бартольд на грани веков культуры Азербайджана. Баку : Элм, 2015. 241 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бартольд, Василь Володимирович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бартольд, Василь Володимирович (дата звернення: 29.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
18.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶