Відмінності між версіями «Адвокат»

(Замінено вміст на « '''Адвокат''' — особа, яка надає фізичним і юридичним особам різні види юридичної допом...»)
Мітка: Замінено
Рядок 1: Рядок 1:
[[File:Адвокат_ Оноре Дом’є.jpg|міні|праворуч|300px|Адвокат захисту. Художник Оноре Дом'є, 1862—1865]]
 
  
'''Адвока́т''' ({{lang-la|advocatus}}, від advocare — закликати, запрошувати) — особа, яка надає фізичним і юридичним особам різні види юридичної допомоги, передбачені законодавством. Правовий статус адвоката визначає Закон України «Про адвокатуру» (1992) та інші акти.
 
==Характеристика==
 
Адвокатом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше 2 років, склав кваліфікаційні іспити, одержав свідоцтво про право на адвокатську діяльність та склав присягу адвоката України. Для визначення рівня професійних знань осіб, які мають намір займатися адвокатською діяльністю, і вирішення питань про дисциплінарну відповідальність адвоката утворюють кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури з 2-х палат — атестаційної та дисциплінарної. Адвокатом не може бути особа, яка має судимість. Адвокат має право займатися адвокатською діяльністю індивідуально, відкрити своє адвокатське бюро, об’єднуватися з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори та інші об’єднання, які діють відповідно до Закону «Про адвокатуру» та своїх статутів.
 
  
Під час виконання професійних обов’язків адвокат має право: представляти і захищати права та інтереси громадян і юридичних осіб за їхнім дорученням у всіх органах, підприємствах, установах і організаціях, до компетенції яких належить розв’язання порушених питань; збирати відомості про факти, які можуть бути доказами в цивільних, господарських, кримінальних справах і справах про адміністративні правопорушення, зокрема, робити запит і отримувати документи або їх копії від підприємств, установ, організацій, об’єднань, а від громадян за їх згодою; ознайомлюватися на підприємствах, в установах та організаціях із необхідними для виконання доручення документами і матеріалами, за винятком тих, таємницю яких охороняє закон; отримувати письмові висновки фахівців із питань, що потребують спеціальних знань; застосовувати науково-технічні засоби відповідно до чинного законодавства; доповідати про клопотання і скарги на прийомі в посадових осіб; одержувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги; бути присутнім при розгляді своїх клопотань і скарг на засіданнях колегіальних органів і давати пояснення щодо суті клопотань і скарг; виконувати інші дії, передбачені законодавством.  
+
'''Адвокат''' особа, яка надає фізичним і юридичним особам різні види юридичної допомоги, передбачені законодавством.
 
 
Адвокат зобов’язаний зберігати адвокатську таємницю. Документи, пов’язані з виконанням адвокатом доручення, не підлягають оглядові, розголошенню чи вилученню без його згоди. Закон гарантує адвокату рівні права з іншими учасниками процесу. Його не можна притягнути до кримінальної, матеріальної та іншої відповідальності чи погрожувати йому її застосуванням у зв’язку з наданням юридичної допомоги громадянам та організаціям згідно з законом.
 
 
 
== Джерела ==
 
Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України від 05.07.2012 № 5076-VI // Відомості Верховної Ради. 2013. № 27. Ст. 282. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17
 
 
 
== Література ==
 
# Адвокатура в Україні: Науково-практичний коментар Закону України «Про адвокатуру» / Упоряд.: Т. В. Варфоломеєва,  С. В. Гончаренко. Київ : Юрінком Інтер, 2010. 400 с.
 
# Погорецький М. А., Яновська О. Г. Адвокатура України. Київ : Юрінком Інтер, 2014. 366 с.
 
# Байдак М. С. та ін. Адвокатура України: забуте і невідоме. Київ : КВІЦ, 2016. 555 c.
 
 
 
== Див. також ==
 
[[Адвокатура]]
 
 
 
== Автор ВУЕ==
 
[[Автор_ВУЕ::Святоцький О. Д.|О. Д. Святоцький]]
 
{{Цитування_автор}}
 
 
 
[[Категорія:Цивілізація]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Юридичні науки]]
 
[[Категорія:е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 
[[Категорія:Судоустрій; прокуратура та адвокатура]]
 
[[Категорія:Учасник правовідносин]]
 

Версія за 18:28, 1 липня 2022


Адвокат — особа, яка надає фізичним і юридичним особам різні види юридичної допомоги, передбачені законодавством.

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶