Версія від 10:34, 28 вересня 2022, створена Volodymyr (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Правнича допомога

Правни́ча допомо́га — професійна діяльність юристів, спрямована на забезпечення захисту прав і свобод кожної людини.

Загальні відомості

Здійснюють у формі інституту захисту, інших видів юридичного сприяння:

  • надання юридичних консультацій та роз’яснень;
  • надання допомоги в складанні й поданні заяв, клопотань, скарг, інших юридичних документів;
  • надання допомоги в оцінці належності, достовірності та допустимості доказів, аналізі законності юридичних рішень;
  • вжиття заходів щодо поновлення порушених прав;
  • відшкодування шкоди, заподіяної правопорушенням.

У статті 59 Конституції України зазначено: «Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав».

Форми і методи правничої допомоги

Форми правничої допомоги: а) юридичні консультації, які здійснюють адвокати, представники громадських правозахисних організацій, інші фахівці в галузі права;

б) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у цивільних, адміністративних та кримінальних провадженнях, зокрема представництво потерпілого (стаття 58 Кримінально-процесуального кодексу України, КПК України) цивільного позивача або відповідача чи третьої особи (статті 63, 64-2 КПК України);

в) юридична допомога свідку (стаття 66 КПК України);

г) захист підозрюваного, обвинувачуваного, підсудного, засудженого та виправданого;

ґ) правнича допомога щодо підслідної особи, стосовно якої здійснюють провадження щодо застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру;

д) правнича допомога та захист особи, стосовно якої надійшла вимога про екстрадицію;

е) надання правничої допомоги особам, щодо яких застосовують інститут реабілітації в кримінальному провадженні.

Фахівець у галузі права, який виконує функцію надання правничої допомоги, залежно від галузі правовідносин та типу судового процесу і статусу учасника процесу може виступати в процесуальному статусі представника фізичної чи юридичної осіб, захисника підозрюваного, обвинувачуваного, підсудного чи правничого повіреного (lega attorney).

Правничим повіреним (lega attorney) може виступати як адвокат чи його помічник, так і інший фахівець в галузі права, відносно яких немає передбачених законом підстав для відводу від участі в справі.

Відповідно до статті 131-2 Конституції України «Для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура... Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів і референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена».

Форми і методи правничої допомоги не є вичерпними, перебувають у стані становлення та розвитку, потребують більш чіткої юридичної визначеності.

Джерела

  1. Конституція України // Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр
  2. Про безоплатну правову допомогу: Закон України № 3460-VI від 2 червня 2011 р. // Відомості Верховної Ради України. 2011. № 51. Ст. 577. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17#Text
  3. Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України № 5076-VI від 5 липня 2012 р. // Відомості Верховної Ради України. 2013. № 27. Ст. 282. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17#Text

Література

  1. Закон України «Про безоплатну правову допомогу». Науково-практичний коментар / За заг. ред. М. В. Оніщука. Київ : КП-Сервіс, 2012. 100 c.
  2. Фіолевський Д. П. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Коментар. Київ : Алерта, 2013. 368 с.
  3. Нор В., Войнарович А. Адвокат як єдиний суб’єкт надання правничої допомоги у судовому провадженні: міжнародний досвід та вітчизняні законодавчі новели // Право України. 2016. № 12. С. 9–18.
  4. Тертишник В. М. Правнича допомога та захист у кримінальному процесі. Київ : Алерта ; Правова Єдність, 2018. 443 с.
  5. Чижмарь К. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Науково-практичний коментар. Київ : Професіонал, 2020. 332 с.

Автор ВУЕ

В. М. Тертишник

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тертишник В. М. Правнича допомога // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Правнича допомога (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶