Версія від 13:23, 20 грудня 2023, створена Daria (Обговорити цю сторінку | внесок) (Створена сторінка: '''Реєстро́ве ві́йсько''' — збройні сили, сформовані з українських козаків...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Реєстрове військо

Реєстро́ве ві́йсько — збройні сили, сформовані з українських козаків, які перебували на службі уряду Речі Посполитої упродовж другої половини 16 — першої половини 17 ст.

Історична довідка

Назва походить від спеціальних списків — реєстрів козацьких, до яких заносили прийнятих на державну службу козаків. Виникнення реєстрового війська зумовлювалося необхідністю залучення козацтва до захисту південно-східного кордону Речі Посполитої та використання його у воєнних кампаніях проти сусідніх держав. За наказом польського короля та великого князя литовського Сигізмунда II Августа гетьман великий коронний Є. Язловецький 1572 взяв на військову службу 300 козаків. Першим керівником (старшим реєстру) призначено шляхтича Я. Бадовського. Відтоді польсько-литовський уряд офіційно визнавав лише реєстрове військо, а з нереєстровим козацтвом вів нещадну боротьбу. Реєстровці були звільнені від сплати податків, вилучені з підпорядкування місцевої адміністрації, користувалися власним судочинством. За ними закріплювалося право на землеволодіння. Реєстрове військо отримало офіційну назву Військо Запорозьке та спеціальні відзнаки — клейноди козацькі: корогву, бунчук, булаву, печатку та литаври. У Трахтемирівському Успенському монастирі організували козацький шпиталь.

Чисельний склад війська не був сталим і залежав від конкретної військово-політичної ситуації. 1578 польський король та великий князь литовський С. Баторій збільшив козацький реєстр до 600 осіб. 1590 на державну службу вступила 1 тисяча козаків, однак за участь у повстаннях 1591–1596 військо розпустили. Війна в Прибалтиці 1601 спричинила його чергове відновлення, участь у московських авантюрах початку 17 ст. — збільшення чисельності. За Роставицькою угодою 1619 реєстр мав складати 3 тисячі осіб.

Після Хотинської війни 1620–1621 і повстання під проводом М. Жмайла уряд Речі Посполитої пішов на певні поступки реєстровцям. 1625–1638 відбулося становлення військово-адміністративної системи територіальних реєстрових полків. На теренах України постали Білоцерківський полк, Канівський полк, Корсунський полк, Переяславський полк, Чигиринський полк і Черкаський полк. Польський уряд планував залучати їх до виконання поліційних функцій проти власного народу. Кожен полк мав почергово нести залогу на Запорозькій Січі для оборони кордонів, а також для запобігання антиурядовим виступам нереєстрового козацтва. У відповідь на активну участь реєстрового козацтва у повстаннях, очолюваних Тарасом Федоровичем, Павлом Бутом, Яковом Остряницею, Дмитром Гунею, польський сейм 1638 прийняв «Ординацію Війська Запорозького», яка значною мірою обмежила самоврядування реєстрового війська.

Із початком Національної революції українського народу середини 17 ст. (див. Хмельниччина) усі 6 реєстрових козацьких полків перейшли на сторону повстанського війська Б.-З. Хмельницького та стали основою для формування військово-територіальної системи Української козацької держави.

Література

  1. Голобуцький В. О. Запорозьке козацтво. Київ : Вища школа, 1994. 539 с.
  2. Кривошея В. В. Генеалогія українського козацтва. Нариси історії козацьких полків. 2-ге видання. Київ : ВД «Стилос», 2004. 389 с.
  3. Історія українського козацтва : Нариси : У 2 т. / Редкол. : В. А. Смолій (відп. ред.) та ін. Київ : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2006. Т. 1. 800 с.
  4. Щербак В. Козацтво як чинник українського державотворення нового часу // Ранньомодерна Україна на перехресті цивілізацій, культур, держав та регіонів. Київ : Інститут історії України НАН України, 2014. С. 18–33.

Автор ВУЕ

В. О. Щербак


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Щербак В. О. Реєстрове військо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Реєстрове військо (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶