АДА

А́ДА (англ. Ada) — універсальна мова програмування високого рівня, орієнтована на застосування в системах реального часу і призначена для автоматизації завдань управління процесами та пристроями, до яких висуваються високі вимоги надійності.

Мову АДА в 1970–1980-х розробила група вчених під керівництвом Ж. Ішбіа́ з ініціативи Міністерства оборони США. Продукт назвали на честь жінки-математика А. Лавлейс.

АДА — структурна, модульна мова програмування, що містить високорівневі засоби програмування паралельних процесів. Синтаксис АДА успадкований від мов типу Алгол та Паскаль, однак він розширений, перевершує їх за строгістю типізації даних, гнучкістю роздільної компіляції, можливістю створення високонадійних систем реального часу, наявністю засобів суворого контролю за параметрами функцій і виходом індексів за межі масивів.

Першим компілятором мови, який пройшов валідацію, був NYU Ada/Ed translator, сертифікований 1983. Пізніше застосування АДА було розширено до фінансового та системного програмування.

Мова АДА використовується у США та Європі для розроблення програмного забезпечення військових об’єктів, також великих складних проектів, які потребують підвищеної безпеки та надійності: керування повітряним і залізничним рухом, банківською діяльністю, галузями економіки з високими ризиками.

Література

  1. Бар Р. Язык АДА в проектировании систем / Пер. с англ. Москва : Мир, 1988. 320 с.
  2. Джехани Н. Язык Ада / Пер. с англ. Москва : Мир, 1988 . 549 с.
  3. Коpочкин А. В. Ада 95. Введение в программирование. Киев : Світ, 1998. 160 с.
  4. Ковалюк Т. В. Основи програмування. Київ: Видавнича группа ВНV, 2005. 384 с
  5. Armstrong, Deborah J. (February 2006). The Quarks of Object-Oriented Development. Communications of the ACM 49 (2): p.123–128.
  6. Вирт Н. Построение компиляторов / Пер. с англ. Москва : ДМК Пресс, 2013. 188 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: АДА // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/АДА (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶