Аахенський собор

Аа́хенський собо́р (нім. Aachener Dom, Aachener Mϋnster) — кафедральний собор у м. Аахені, Німеччина, об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1978).

Частина комплексу кам’яних споруд, закладених у кін. 8 ст. у місті-резиденції Карла І Великого (імператорський палац, бібліотека та ін. не збереглися). Аахенський собор освячений 805.

Відомий як місце коронації германських монархів: 936–1531 в Аахенському соборі короновано 35 королів і 14 королев.

В Аахенському соборі у 814 поховано імператора Карла І Великого, у 1002 — імператора Оттона III.

Аахенський собор нині складається з трьох основних частин: палацової імператорської капели, монументальної вежі із шпилем і готичного хору, які побудовані в різні епохи. Центральна і найдавніша частина архітектурного ансамблю Аахенського собору — палацова імператорська капела («Pfalzkapelle»). Це класичний зразок мистецтва Каролінгського Відродження. Взірцем для архітектора О. Мецького були візантійські та італійські культові споруди, зокрема церква Юстиніана І та гробниця Теодоріха у м. Равенні. Капела Аахенського собору у плані восьмикутна (октагон символізує досконалість), заввишки 31 м, завширшки 32 м. Її оповиває двох’ярусна галерея; увінчує 8-гранний купол, підтримуваний колонами. Капела пишно оздоблена мозаїкою, позолотою, мармуровими плитами тощо. Посередині храму розміщено камінь із написом «Carolo Magno» (з лат. — Карл Великий). Саме тут спочатку знаходилася могила імператора, згодом його останки перенесли до ризниці. На вході до капели — масивні бронзові так звані Вовчі ворота.

Із плином часу Аахенський собор зазнавав істотних змін. У 12 ст. Фрідріх І Барбаросса облаштував велику люстру, зруйнувавши значну частину мозаїки склепінь. 1353–1414 додано готичний хор і малі капели. Близько 1500 перебудовано галерею, яка з’єднується пізньоготичним порталом із монастирським подвір’ям. У 18 ст. до західної стіни капели прибудовано вежу, шатрову стелю замінено купольною. У 2-й пол. 19 ст. за фінансової підтримки Фрідріха Вільгельма IV та Вільгельма I відновлено елементи внутрішнього убрання, реставровано мозаїку (1881).

Усередині Аахенського собору головне значення мають: центральна частина з вівтарем, мармуровий трон і рака з останками імператора Карла І Великого, рака зі спіднім убранням Діви Марії та іншими християнськими реліквіями. Аахенський собор сьогодні — символ Аахена, який приваблює численних паломників і туристів.

Відео

Аахенський собор

Література

  1. Erich Stephany. Aachen Cathedral. Aachen, 1983.
  2. Herbert Bremm, Patricia Arin. Der Aachener Dom und seine Umgebung. Aachen, 2009.
  3. Maas W., Siebigs P. Der Aachener Dom — 26. Regensburg, 2012.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аахенський собор // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аахенський собор (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶