Абдуллах бін Абдул Кадір Мунші

Абдулла́х бін Абду́л Каді́р Мунші́

Абдулла́х бін Абду́л Каді́р Мунші́ (малай. Abdullah bin Abdul Kadir Munshi; 1796, Малакка, Малайзія — 1854, м. Джидда, Мекка, Саудівська Аравія) — письменник, основоположник сучасної малайської літератури, мислитель, просвітитель, перекладач.

Абдуллах бін Абдул Кадір Мунші

(Abdullah bin Abdul Kadir Munshi)

Народження 1796
Місце народження Малакка, Малайзія
Смерть 1854
Місце смерті Джидда, Мекка (провінція), Саудівська Аравія
Напрями діяльності літературна творчість, проза, переклад

Життєпис

Володів мовами: гінді, тамільською, іспанською, китайською, арабською та англійською.

Послідовно критикував відсталість малайзійського державного ладу, долучився до розбудови системи освіти (брав участь у заснуванні Англо-китайського коледжу, писав твори для вивчення дітьми малайської мови).

Уперше у малайській літературі звернувся до реалізму та історичних фактів на противагу фольклорній міфологічності.

Писав чотирирядкові вірші, що мають назву «пантун».

Головний твір — «Повість Абдулли» («Історія Абдулли», «Hikayat Abdullah», 1843, опубліковано 1849, має кілька перевидань) — з 1903 обов’язково вивчають в університетах Сінгапуру, Пенанга та на Малайському півострові. Твір поєднує автобіографічний наратив з аналізом суспільних проблем і пропонує шляхи їх вирішення; донині є актуальним джерелом з історії Малайзії.

У книзі нарисів «Історія круїзу Абдулли в Келантан» («Kisah Pelayaran Abdullah ke Kelantan»; 1838) висвітлено різницю між малайзькою системою правління та британською на користь останньої. Твір написано зрозумілою та «чистою» мовою в поєднанні з «палацовою», тому його використовували як посібник для вивчення малайської.

Книзі «Історія морської подорожі до Мекки» («Kisah Pelayaran Abdullah ke Mekah», 1858—1859) притаманні більш цілісний літературний виклад та незалежність позиції автора, до стилістики введено модерні елементи; з 1859 до 1915 твір витримав 19 перевидань.

Література

  1. Zahari A Rashid. Kenangan-kenangan Abdullah Munsyi. Bahdad, 2008.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶