Абу-Дабі (місто)

Абу-Дабі.jpg

Абу-Дабі (араб. ابوظبيا‎‎‎), Абу-Забі — місто в Об’єднаних Арабських Еміратах, столиця Об’єднаних Арабських Еміратів, адміністративний центр однойменного емірату, фінансовий, промисловий, освітній та туристичний центр країни. Територія — 972 км2. Населення — 1145 тис. осіб (2015).

Абу-Дабі (місто) (ابوظبي)

Країна Об'єднані Арабські Емірати
Засновано 1760
Чисельність населення (тис.осіб) 1145
Територія (кв.км.) 972


Географічне положення

Місто займає частину однойменного острова у Перській затоці, який сполучається з материковою частиною мостами. Передмістя розташовуються на Аравійському півострові.

Клімат

Абу-Дабі — одна з найпосушливіших столиць світу. Клімат тропічний, пустельний. Найтепліший місяць — серпень, коли середня температура вдень становить +41 °С, а вночі — +34,5 °С; найхолодніші місяці грудень — лютий, середня температура вдень +24,5 °С.

Карта м. Абу-Дабі

Історична довідка

Місто Абу-Дабі засноване 1760 бедуїнами. З 1793 тут розташовувалася резиденція шейхів. Для розвитку міста важливе значення мали видобування перлів і торгівля. 1958 були розвідані поклади нафти, і розвиток цієї галузі позитивно позначився на розбудові Абу-Дабі. З 1971 після здобуття Арабськими Еміратами політичної незалежності Абу-Дабі — тимчасова столиця держави; відтоді було успішно реалізовано проекти щодо розширення туристичних і торгівельних функцій міста. З 1996 місто має статус постійної столиці.

Населення

Динаміка зростання населення м. Абу-Дабі (тис. жителів)

Населення — 1 145 тис. осіб (2015). У зв’язку з бурхливим розвитком після 1975 кількість населення постійно зростає, переважно за рахунок мігрантів із Індії, Пакистану, Еритреї, Ефіопії, Сомалі, Бангладеш, Шрі-Ланки, Філіппін. Українська діаспора в Абу-Дабі становить близько 8 тис. осіб (2015).

Господарство

В Абу-Дабі та передмісті зосереджені промислові підприємства та фінансові установи, що формують понад 50 % ВВП ОАЕ. У місті розташовані Валютна біржа, Центробанк ОАЕ, Державна нафтодобувна компанія, офіси міжнародних корпорацій, підприємства з виробництва будівельних матеріалів та машинобудування, а також з опріснення води. Міжнародний аеропорт Абу-Дабі — один із найбільших в Азії. Планується до 2030 збільшити частку доходів, що не залежать від нафти від 40 до 70 %. Тому значна увага приділяється розвитку невиробничої сфери, зокрема туризму.

Освіта. Культура

Абу-Дабі — мегаполіс із сучасною архітектурою, висотними адміністративними будівлями (вежі Аль-Бахар (2012); хмарочос Capital Gate (2007–2011), культовими спорудами (Мечеть шейха Зайєда (2007)), готелями, парками. Штаб­-квартира компанії «Aldar Properties» (2010) — перша в світі багатоповерхова споруда сферичної форми.

Національний виставковий центр (відкрито 2007; загальна площа 94 тис. м2) організує виставки світового значення (озброєння, нафтова промисловість тощо). Жіночий центр ремесел (засновано 1978) має музей, де зібрані зразки вишивок, гобеленів, килимів, гончарних виробів, святкового одягу тощо. Створюється філія американського Музею С. Р. Ґуґенхайма (площа. 45 тис. м2), що має стати найбільшим музеєм сучасного мистецтва в арабському світі, а також 08.11.2017 відкритий філіал Лувра, який розміщується в унікальній споруді на воді.

Університет Абу-Дабі засновано 2003, при ньому — Коледж бізнесової адміністрації та Коледж інженерії.

Спорт. Туризм

Розвинена спортивна інфраструктура та заклади відпочинку. На штучному острові Яс функціонує гоночна траса Яс-Марина, на якій з 2009 проводяться чемпіонати Формули-1. Парк «Світ Феррарі» — найбільший парк розваг в закритому приміщенні. Будується парк розваг студії «Ворнер Бразес». Спортивний комплекс «Зайєд спорт сіті» (1980) включає футбольний стадіон та інші спортивні об’єкти, що дозволяють приймати змагання міжнародного класу.

Палац Ель-Хусн (відомий також як «Білий Форт») — одна з небагатьох архітектурних споруд старого Абу-Дабі, що збереглися до цього часу. Це одна з головних пам’яток міста, яку щорічно відвідують тисячі туристів. Зараз в ній знаходяться Центр документації і досліджень, архів, історичний музей та бібліотека.

Поблизу Абу-Дабі знаходиться культурно-етнографічний комплекс Ель-Муссафах, що відтворює історичне поселення в оазисі. В ньому представлений традиційний уклад життя в пустелі. Відвідувачам демонструються народні промисли — гончарство, ковальство, вишивка, прядіння, ткацтво.

Персоналії

Тут народилися:




Автор ВУЕ

Н. І. Середа

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶