Абідос

Абідоський список царів, що висічений на стіні храму Сеті I в Абідосі

А́бідос (давньоєгипет. Абджу, сучасна араб. назва Ель-Араба Ель-Мадфуна) — місто в центральному Єгипті на лівому березі р. Нілу, розташоване в сучасній провінції Согаг. За давньоєгипетським територіальним поділом було розташоване у восьмому номі Верхнього Єгипту.

Одне із найдавніших і найбільш значущих міст Стародавнього Єгипту, центр загальнодержавного культу бога Осіріса (раніше — місце вшанування місцевого бога Хенті-іментіу, культ якого злився із культом царя потойбічного світу). Припускали, що Осіріс похований в Абідосі, місцем захоронення вважали гробницю царя І династії Джера.

Найдавніші поселення в Абідосі належать до передісторичної доби (Накада І), в епоху перших династій столицею держави було м. Тін, розташоване поблизу, в Абідосі ж був некрополь із гробницями царів І та ІІ династій. Місто функціонувало упродовж усієї історії Стародавнього Єгипту, є багато свідчень про володарів, які будували, перебудовували і реконструювали Абідос, закладали нові храми; це, зокрема, майже всі царі Давнього Царства (зокрема, Пепі ІІ), Середнього Царства (Монтугетеп ІІ, Сенусерт І, Сенусерт ІІІ), Нового Царства (Тутмос ІІІ, Аменготеп ІІІ, Сеті І, Рамзес ІІ) і пізнішої доби (Апрій, Амасіс і Нектанеб І).

Топографічно Абідос поділено на три сектори: північний («Ком ель-Сул­тан» — стародавнє місто, храм Осіріса-Хенті-іментіу з прилеглим некрополем; функціонував від І династії), центральний (основою є «Умм ель-Кааб» — царський та приватний некрополі доби перших династій), південний (храми, кенотафи та інші будівлі царів Середнього і Нового Царства, зокрема храми Сеті І та Рамзеса ІІ). В Абідосі влаштовували містерії Осіріса, свято, яке символічно відтворювало епізоди міфу про смерть і воскресіння цього бога, що давало кожному єгиптянину надію на посмертне відродження. Від доби Середнього Царства Абідос став місцем паломництва; прочани залишають тут розбиту вотивну кераміку та кенотафи-моделі своїх «поховань», є декілька царських кенотафів (Сенусерт ІІІ, Ягмес, Сеті І). За птолемеївської та римської доби Абідос став туристичним місцем, яке відвідували греки та римляни. Інші історичні періоди теж залишили пам’ятки на території Абідоса. Під час розкопок 1818 Вільям Джон Бенкс знайшов «Абідоську скрижаль», де перераховано 18 перших династій єгипетських царів.

Література

  1. David A. R. A Guide to Religious Ritual at Abydos. Warminster, 1981.
  2. O’Connor D. Abydos : Egypt’s First Pharaohs and the Cult of Osiris. New York, 2011.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶