Авантюрин

Авантюри́н (фр. aventurine, від італ. per avventura — випадково отриманий), авантюриновий кварц — мінерал, різновид кварцу SiO2, дрібнозернистий кварцит із дрібними іскристими включеннями лускатих мінералів (зелена слюда Фукса, вишнево-червоний гематит), які зумовлюють мерехтіння каменю при повороті.

Авантюрин

Авантюрин

Синоніми авантюриновий кварц
Колір синій, зелений, жовтий, чорний, коричневий, вишневий
Твердість 7
Блиск скляний
Прозорість напівпрозорий
Густина 2, 65
Особливі характеристики крихкий

Історична довідка

За легендою, у 17 ст. склодув із містечка Мурано поблизу Венеції випадково упустив у посудину з розплавленим склом трохи мідних ошурків, внаслідок чого було отримано скло червоно-бурого кольору, схоже на авантюрин.

Характеристики

Фізичні властивості

Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 7; щільність — 2,65; кольори — синій, зелений, жовтий, чорний, коричневий, вишневий; просвічує. Колір обумовлений наявністю включень. Іноді на формування відтінку впливає наявність глухих тріщин, заповнених гідроксидом заліза. Також у складі авантюрину можуть бути присутні мусковіт, рутил, сфен, апатит, лейкоксен (частка може коливатися у межах від 5 до 15 %). Структура породи гранобластова, гетерогранобластова або лепідогранобластова. Форма кварцових зерен ізометрична, з чіткими обмеженнями, іноді подовжена. Розмір може варіюватися від 0,1 до 3 мм. Авантюрин як зернисте мінеральне утворення є твердим, але вельми крихким матеріалом зі скляним блиском, який з’являється після полірування. На властивості, колір і текстуру мінералу впливає не лише розмір кварцових зерен, але й рівномірність розподілу елементів, що входять до його складу. Рівномірне забарвлення й однорідна будова найчастіше притаманна золотисто-вишневим і медово-жовтим різновидам авантюрину, для них також характерна найсильніша іскристість. Залежно від кольорового різновиду, кількість наявного мінералу-хромофору (такого, що надає блиску й кольору) змінюється від 5 % у світлих різновидах до 40 % — у темних. У разі наявності самого тільки гематиту мерехтливий ефект взагалі зникає.

Різновиди

Розрізняють такі декоративні різновиди авантюрину: однорідний (медово-жовтий, рожевий, золотисто-вишневий і коричневий мінерали) та плямисто-смугастий (плямисто-смугастий вишнево-білого кольору і неясно-смугастий білий). Камінь різних кольорів ефектно виглядає як самостійно, так і в поєднанні з металами. Вартість авантюринових виробів порівняно невелика. Однак натуральний самоцвіт у продажу зустрічається рідко, частіше — так зване авантюринове скло (скляна імітація авантюринового кварциту).

Походження. Розташування родовищ

У природі формування авантюрину відбувається в результаті метаморфічної зміни і перекристалізації піщано-глинистої осадової породи в умовах регіонального метаморфізму. Так утворюються поклади у вигляді пластових тіл. Авантюрин видобувають у Австрії, Бразилії, Австралії (червоні й бордові відтінки), Іспанії, Норвегії, Китаї, США (колорадський золотий камінь), Чилі, Росії (золотисто-коричневий таганаїт), Індії (зелений індійський жад, рідкісний синій самоцвіт), Фінляндії.

Значення

У багатьох країнах авантюрин здавна був дуже популярним, з нього виготовляли ювелірні вироби, а з менш цінних зразків — предмети побуту. Так само рано навчилися й імітувати авантюрин. Ще стародавні єгиптяни вміли виготовляти подібне до авантюрину кольорове скло. Нині самоцвіт використовують для виготовлення прикрас, з нього вирізують декоративні фігурки, шкатулки.

Література

  1. Лазаренко Є. К. Курс мінералогії : у 2 ч. Львів : Видавництво Львівського університету, 1959. Ч. 2. Опис мінералів. 654 с.
  2. Павлишин В. І. та ін. Генезис мінералів. Київ : КНТ, 2007. 556 с.
  3. Гелета О. Л. та ін. Основні підходи щодо запровадження класифікації коштовного і декоративного каміння, гармонізованої відповідно до світового досвіду // Коштовне та декоративне каміння. 2017. № 4. C. 15–19.

Автор ВУЕ


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶