Аварське ханство

Ава́рське ха́нство — держава на Північному Кавказі у 12 або 13–19 ст. на території сучасної Республіки Дагестан (РФ). Утворилася наприкінці 12 або на початку 13 ст. на місці колишньої держави Серір. Про відносини між Аварським ханством і монголами достовірних свідчень у джерелах немає, хоча в сучасній дагестанській історіографії поширена думка про союзні відносини між ними.

У 1210-х загони Аварського ханства надавали допомогу шахові Хорезму Ала ад-Діну Мухаммеду ІІ (1169–1220) у боротьбі проти монголів. Наприкінці 15 ст. Аварське ханство потрапило у васальну залежність від Газікумухського шамхальства (пізніше Газікумухського ханства), влада якого була поширена на більшості території сучасного Дагестану. Унаслідок занепаду Газікумухського ханства у 18 ст. вплив Аварського ханства на Північному Кавказі зріс; 1740 його війська беруть участь у бойових діях проти іранських військ під командуванням Надір-шаха.

У середині 18 ст. влада Аварського ханства поширюється на сусідні землі Дагестану та Чечні. Наприкінці 18 ст. Аварське ханство потрапляє під сильний вплив Російської імперії. 1802 хан Аварського ханства Султан-Ахмед-хан прийняв російське підданство; при цьому зберігалася внутрішня автономія Аварського ханства. У зв’язку з намаганнями російської адміністрації інтегрувати територію Аварського ханства до складу імперії, наприкінці 1810-х у ньому відбулася низка повстань.

Під час Кавказької війни (1817–1864) окремі місцевості Аварського ханства зберігали фактичну незалежність. Після остаточної поразки повстанців і взяття в полон імама Шаміля (1859), Аварське ханство формально існувало до 1864. Аварське ханство ліквідовано шляхом перетворення на Аварський округ у складі Російської імперії.

Література

  1. Гаджиев В. Роль России в истории Дагестана. Москва, 1965.
  2. История Дагестана с древнейших времен до наших дней. Москва, 2004. Т. 1.
  3. Казиев Ш. Имам Шамиль. Москва, 2010.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶