Автохронометраж

Автохронометра́ж (від авто… і хронометраж) — спосіб автоматичного вимірювання часу, який здійснюється за допомогою спеціальних технічних приладів та виключає безпосередню участь людини у хронометруванні, що забезпечує високу точність отримуваних кількісних даних.

Застосування автохронометражу в спортивній практиці, особливо в умовах щільної конкуренції, є невід’ємною складовою змагань різного рівня у видах спорту, де остаточним результатом є час долання встановленого відрізку дистанції. До таких належать: веслування, плавання, легка атлетика (бігові дисципліни, ходьба), велосипедний, лижний, ковзанярський, вітрильний, санний, авто- та мотоспорт тощо. У різних видах спорту використовується різна точність вимірювання часу. Як правило, вона перебуває в межах 0,1 — 0,001 с, що в 40 разів швидше, ніж може побачити око людини.

Забезпечення необхідної точності вимірювання часового інтервалу з технічного погляду не становить особливих труднощів, проте специфіка спорту накладає на цей процес свої особливості. Удосконалення автохронометражу відбувається завдяки використанню технічних новинок — різних фотодавачів і мікрочіпів, систем реєстрації фальстарту, системи фотофінішу тощо. Найбільше поширення отримали оптико-електронні пристрої, що використовують фотоелементи. Зазначений принцип вимірювання полягає в тому, що атлет перетинає два або кілька променів світла, сфокусованих на приймально-передавальних пристроях світлового випромінювання — фотодіодах — і на мить розмикає коло. В результаті виникає електричний імпульс, який, перетворюючись за допомогою спеціального обладнання (апаратурного та програмного забезпечень), в режимі on-line автоматично визначає час в мілісекундах (мс).

Література

  1. Кашуба В. О., Хмельницька І. В., Юхно Ю. О. Використання хронометричних систем у спортивних змаганнях // Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві: Зб. наук. пр. Волинького нац. університету ім. Лесі Українки. 2012. № 4 (20). С. 434–443.
  2. Литвиненко Ю. В. Современные оптико-электронные системы регистрации и анализа двигательных действий спортсмена. Київ : Експрес, 2012. 52 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Литвиненко Ю. В. Автохронометраж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Автохронометраж (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶