Агар (речовина)

Поживне середовище з агаром у чашці Петрі

Ага́р, ага́р-ага́р (від малай. agar — желе) — речовина, яку отримують з деяких червоних морських водоростей, що у водних розчинах утворює стійкі драглі. Це зумовлено вивільненням під час кипіння полісахариду агарози, що міститься в клітинних стінках деяких видів водоростей.

Агар винайшов близько 1658 шинкар у Японії, який зауважив, що юшка із певних морських водоростей загусає, постоявши на холоді.

Агар складається переважно з лінійного полісахариду агарози, до якого входять залишки галактози, і гетерогенної суміші молекул агаропектину, містить невелику кількість азоту, сірки та ін. Має температуру плавлення 85 °C, твердіє при температурі від 32 °C до 40 °C.

Агар використовують у кулінарії, для приготування десертів, мармеладу, фруктових консервів, морозива, як загущувач для супів, освітлювальну речовину в пивоварінні, а також для приготування твердих живильних середовищ у мікробіологічних дослідженнях. Також може бути використаний як проносний засіб і засіб для зниження апетиту (після проковтування агар вбирає воду і збільшується в розмірах, надаючи відчуття ситості).

В Україні традиційно використовують як доповнення або як заміну пектину в джемах, мармеладі та цукерках «Пташине молоко». Крім того, агар використовують у косметиці як загущувач при виробництві кремів, гелів, зубних паст, як склеювальний матеріал у стоматології, як інгредієнт пластиліну для маленьких дітей та як біодобриво в органічному сільському господарстві.

Література

  1. Скурихин И. М., Нечаев А. П. Все о пище с точки зрения химика. Москва : Высшая школа, 1991. 288 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Агар (речовина) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Агар (речовина) (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.01.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶