Агнець Божий

Ян ван Ейк. Поклоніння Містичному Ангцю. Деталь вівтаря собору Св. Бавона у м. Гент, 1432

А́гнець Бо́жий — символічно ототожнюється з Ісусом Христом подібно до старозавітних агнців, яких принесено в жертву для визволення єврейського народу з єгипетського полону.

Христос-Спаситель віддає себе в жертву заради позбавлення роду людського від влади гріха. Християнська традиція вбачає в Ісусі Христі Агнця пасхального та Агнця небесного. Євангеліст Іван пише («Євангеліє від Івана»), що Христос був підданий страті у другій половині дня Паски, коли по Закону здійснювали заклання в храмі агнця. Йому не було перебито гомілки — і в цьому автор Євангелія вбачає здійснення обрядового припису про пасхального агнця. Христос — Агнець небесний, наділений Божественною владою і, сидячи на небесному престолі, виконує волю Бога стосовно нечестивих. Він веде есхатологічну війну проти сил зла. Смиренність виявляється в Ісусі Христі і після Його союзу з церквою, що є шляхом до небесного Єрусалиму.

Одним із понятійних еквівалентів Ісуса Христа є Хліб життя. Тож агнцем називають також середню частину проскури, що виймається для здійснення Євхаристії (таїнства Причастя). Це квасний хліб із пшеничного борошна, води і солі. Має круглу форму; складається з двох частин за образом двох природ Ісуса Христа — Божественної і людської. На верхній частині відтискують зображення хреста, початкові літери імені Христа Спасителя, скорочений вислів «Ісус Христос перемагає».

Література

  1. Шевченко Л. Л. Біблійна символіка. Лінгвістичний аспект // Актуальні проблеми української лінгвістики: теорія і практика. 2005. Вип. 11. С. 19–24.
  2. Ковтун А.А. Лексикографічне опрацювання церковно-релігійної лексики в сучасній українській мові // Вісник Житомирського державного університету. Вип. 4 (76): Філологічні науки. Житомир, 2014. С. 191–199.
  3. Хомутникова Е.А., Боровых Ю.С. Фразеологизмы Агнец Божий / Lamb of Gad: этимологический и семантический аспекты // Аграрное образование и наука. 2017. Вып. 2. С. 25.


Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Агнець Божий // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Агнець Божий (дата звернення: 5.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶