Агрохімічні картограми

Агрохімічна картограма.jpg

Агрохімі́чні картогра́ми — різновид тематичних картограм (карт), що показує просторовий розподіл ступеня забезпеченості ґрунтів елементами живлення (Нітрогеном, Фосфором, Калієм, мікроелементами), здатними засвоюватися рослинами, потребу ґрунту у вапнуванні чи гіпсуванні. На карті виділяють контури ґрунтів (їх забарвлюють однаковим кольором або штрихуванням) з однаковими агрохімічними показниками, наприклад, з однаковою кислотністю або вмістом рухомих сполук Калію. Агрохімічні показники визначають за результатами аналізів відібраних у полі зразків ґрунту, які здійснюють в агрохімічних лабораторіях. Середньо- і дрібномасштабні агрохімічні картограми застосовують для визначення загальної потреби господарства в добривах, встановлення їх видів і доз для окремих ділянок, а також для розробки планів вапнування й гіпсування ґрунтів. Великомасштабні агрохімічні картограми складають для планування виробництва мінеральних добрив у межах країни і визначення ефективності їх застосування у межах регіонів. Останнім часом у великих агрохолдингах застосовують систему дистанційного зондування полів і систему Global Positioning System (GPS), яку розроблено на основі космічних знімків, для створення різноманітних карт і картограм, серед яких і агрохімічні. Це дає змогу зробити агрохімічні картограми з точнішим розподілом елементів живлення на певному полі, а також уможливлює запровадження так званого точного землеробства.

Джерела

  • Про затвердження Положення про моніторинг ґрунтів на землях сільськогосп. призначення : Наказ Міністерства аграрної політики і продовольства від 26.02.2004. № 51. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0383-04

Література

  1. Городній М. М. Агрохімічний аналіз. Київ : Аристей, 2005. 487 с.
  2. Гудзь В. П. та ін. Землеробство з основами ґрунтознавства і агрохімії. Київ : Центр учбової літератури, 2007. 408 с.
  3. Камінський В. Ф. та ін. Землеробство XXI століття — проблеми та шляхи вирішення. Київ : Едельвейс, 2015. 270 с.
  4. Дідківський М. П. Вплив погодних умов та агротехніки вирощування на урожайність багаторічних трав // Збалансоване природокористування. 2016. № 4. С. 47–51.

Автор ВУЕ

Г. М. Господаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Господаренко Г. М. Агрохімічні картограми // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Агрохімічні картограми (дата звернення: 8.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶