Адвокат

Адвока́т (лат. advocatus, від лат. advocare — закликати, запрошувати) — правник, який має посвідчення про право на зайняття адвокатською діяльністю, наділений компетенцією здійснювати захист прав і свобод людини, надавати особам фізичним та особам юридичним правничу допомогу, представляти їхні інтереси в суді та здійснювати захист від обвинувачення.

Характеристика

Адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально, виступаючи самозайнятою особою; може створювати адвокатське бюро, яке діє в статусі юридичної особи; може об’єднуватися з іншими адвокатами та створювати адвокатське об’єднання. Адвокат може мати помічників з повною вищою юридичною освітою.

Правовою основою діяльності адвоката є Конституція України, Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод людини, Принципи і керівні положення Організації Об’єднаних Націй, що стосуються доступу до юридичної допомоги в системі кримінального правосуддя, Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Закон України «Про безоплатну правову допомогу». Адвокат має враховувати правові позиції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини. Гарантії діяльності адвоката системно визначено статтею 23 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

У компетенції адвоката — виконання функції правничої допомоги та захисту. У сучасному кримінальному процесі адвокат може брати участь у кримінальному провадженні в трьох статусах:

  • як захисник підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи (стаття 45 Кримінально-процесуального кодексу України, КПК), а також особи, щодо якої застосовується інститут реабілітації в кримінальному провадженні;
  • як представник потерпілого (стаття 58 КПК України) цивільного позивача, цивільного відповідача; третьої особи (стаття 63 КПК України); як представник особи, щодо майна якої розглядається питання про арешт (стаття 64-2 КПК України);
  • як юридичний помічник (консультант) свідка (стаття 66 КПК України) чи іншої особи, яка не є стороною кримінального провадження — правничий повірений (legal assistance).

Основний принцип адвоката, який виконує функцію захисника у кримінальному провадженні, — презумпція невинуватості обвинуваченого.

Адвокат не повинен допускати розголошення в будь-який спосіб конфіденційної інформації, яку йому довірено або яка стала відома у зв’язку з виконанням обов’язків; уникати вчинення дій, які б могли зашкодити інтересам особи, якій надає допомогу, або правам і свободам інших людей; не повинен зловживати процесуальними правами.

Джерела

  • Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України № 5076-VI від 5 липня 2012 р. // Відомості Верховної Ради України. 2013. № 27. Ст. 282. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17#Text
  • Принципи і керівні настанови щодо доступу до правової допомоги у системі кримінального правосуддя (ООН) // Міністерство Юстиції. URL: https://minjust.gov.ua/m/str_42613

Література

  1. Адвокатура України : в 2 кн. / За заг. ред. С. Я. Фурси, Н. М. Бакаянової. 2-ге вид. допов. і перероб. Київ : Алерта, 2016. Кн. 1. 864 с.
  2. Тертишник В. М. Правнича допомога та захист у кримінальному процесі. Київ : Алерта, 2018. 446 с.
  3. Кудрявцев О. Адвокат у кримінальному процесі. Практичні поради. Київ : Консоль, 2021. 360 с.
  4. Tertyshnik V., Fomenko A. Legal Assistance and Protection in Criminal Proceedings: International Standards and Integrative Doctrine // Philosophy, Economics and Law Review. 2021. Vol. 1 (2). Р. 115–126. URL: https://phelr.dduvs.in.ua/wp-content/uploads/2022/04/2nd/content.htm
  5. Вереша Р.  В., Якуба Г.  О. Кваліфікаційний адвокатський іспит. Теоретична частина. 5-те вид., перероб. та допов. Київ : Алерта, 2022. 532 с.

Див. також

Адвокатура

Автор ВУЕ

В. М. Тертишник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тертишник В. М. Адвокат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Адвокат (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶