Адлеман, Леонард Макс

Адлеман, Леонард Макс 

А́длеман, Леона́рд Макс (англ. Adleman, Leonard Max; 31.12.1945, м.  Сан-Франциско, шт. Каліфорнія, США) — вчений-теоретик у галузі комп’ютерних наук, професор комп’ютерних наук (з 1983), заслужений професор Університету Південної Каліфорнії (з 2000), член Національної інженерної академії США (з 1996), член Американської академії мистецтв і наук (з 2006).

Адлеман, Леонард Макс

(Adleman, Leonard Max)

Народження 1945
Місце народження Сан-Франциско
Alma mater Каліфорнійський університет у Берклі
Напрями діяльності криптографія


Відзнаки

Премії премія ім.Кодзі Кобаясі, Тюрінга премія


Життєпис

1968 закінчив Каліфорнійський університет у м. Берклі, де здобув ступінь бакалавра з математики, а 1976 у тому ж університеті став доктором з електротехніки і комп’ютерних наук. Відтоді працював у Массачусетському технологічному інституті (м. Кембридж) інструктором, помічником професора, ад’юнкт-професором. З 1980 працював в Університеті Південної Каліфорнії (м. Лос-Анджелес), з 1983 — професор.

Діяльність

Дослідження Адлемана в галузі теоретичної комп’ютерної науки стали основою його праць із криптографії. Спільно з Р. Л. Ривестом і А. Шаміром Адлеман є одним із розробників криптосистеми, названої за першими літерами їх прізвищ — RSA. Даний алгоритм шифрування, розроблений ними 1976, опирався на математичний принцип розкладання натуральних чисел на прості множники і згодом став використовуватися в електронних підписах для захисту електронної пошти та інших цифрових транзакцій.

1994 у праці «Молекулярне обчислення рішень до комбінаторних завдань» вперше продемонстрував успішне експериментальне застосування ДНК як обчислювальної системи і показав, що ДНК-обчислення мають потенціал для вирішення широкомасштабних комбінаторних задач пошуку.

В галузі молекулярної біології створив математичну модель імунної недостатності, викликаної вірусом СНІДу. Ця модель наочно показала, як працює вірус, і відкрила різні напрямки досліджень для пошуку шляхів лікування.

Описав новий метод визначення, чи є число простим; першим використав термін «вірус» для опису шкідливих програм.

Праці Адлемана дали поштовх новим дослідженням в ДНК-обчисленнях, зокрема, — створенню логічних елементів «І», «АБО», «НЕ» з ензимів (так званих DNA Enzymes), а також винаходу мови програмування DSD (DNA Strand Displacement), яка використовується для управління нитками ДНК.

Відзнаки

За свій внесок у винахід RSA-криптосистеми став володарем нагороди П. Канеллакіса (1996) і премії Тюрінга (2002). Нагороджений премією в галузі комп’ютерів і комунікацій ім. Кодзі Кобаясі (2000).

Праці

  • Molecular Computation of Solutions to Combinatorial Problems // Science. 1994. № 266. P. 1021–1024.
  • Computing with DNA // Scientific American. 1998. August. P. 54–61.

Література

  1. Cohen F. Computer Viruses — Theory and Experiments // Computers and Security. 1987. Vol. 6. № 1. P. 22–35.
  2. Паун Г. и др. ДНК-компьютер. Новая парадигма вычислений. Москва : Мир, 2004. 528 с.
  3. Богуш В. М., Мухачов В. А. Криптографічні застосування елементарної теорії чисел. Київ : ДУІКТ, 2005. 126 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Адлеман, Леонард Макс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Адлеман, Леонард Макс (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶