Азорські острови

Озеро на о. Сан Мігель
Прапор азорських островів
Герб азорських островів

Азо́рські острови́ (порт. Ilhas dos Acores) — архіпелаг, що складається з дев’яти гористих вулканічних островів та кількох рифів. Розташований у північній частині Атлантичного океану на захід від Піренейського півострова. Автономний регіон Португалії (з 1976).

До складу Азорських островів входять три групи островів: Західна (Корву і Флореш), Центральна (Терсейра, Піку, Фаял, Сан-Жорже і Грасіоза) та Східна (Сан-Мігель і Санта-Марія), що простягаються із заходу на схід приблизно на 600 км. Територія архіпелагу — 2 322 км². Адміністративний центр — м. Понта-Делгада, розташоване на головному острові Сан-Мігель. Населення — 246,8 тис. осіб (2011), густота населення — 106 осіб/км².

Острови є надводними вершинами (вулканічними за походженням) Серединно-Атлантичного хребта, з різноманітними проявами вулканізму (фумароли, термальні мінеральні джерела та ін.). Береги скелясті, часто урвисті. Рельєф гірський, з вершинами висотою до 2 000 м; найвища точка архіпелагу і Португалії — діючий вулкан Піку (2 351 м) на однойменному острові.

Азорські острови розташовані в області підвищеного атмосферного тиску (Азорський максимум). Клімат субтропічний, океанічний, рівний та м’який, з малими амплітудами температур. Пересічна температура січня — +14 °C, липня — +22 °C; середньорічна кількість опадів — 700–800 мм/рік (максимальна місячна кількість — 110 мм).

Фауна бідна, має різко виявлений острівний характер. Ссавці: 2 види кажанів, ласка, їжак європейський, численні китоподібні, хатні миші, пацюки, кріль. Орнітофауну представлено переважно європейськими видами. На схилах гір поширені субтропічні гірські ліси (домінує криптомерія японська), чагарникові породи представлені лавром, ялівцем та iн. Флора дуже бідна на аборигенні види, налічує 197 корінних видів рослин (36 % ендемічні), багато здичавілих інтродукованих рослин. На Азорських островах вирощують банани, абрикоси, виноград, цитрусові та інші культури.

Головна сфера економіки — туризм. Найбільші курортні міста — Понта-Делгада (о. Сан-Мі­гель), Анграду-Ероїжму (о. Терсейра) та Орта (о. Фаял). На островах збудовано кілька міжнародних аеропортів. Архіпелаг перетинають декілька трансатлантичних авіаційних ліній. Азорські острови — вузол міжконтинентальних ліній зв’язку та океанічних комунікацій. Головні порти: Понта-Делгада, Орта. На о. Терсейра розташована американська військово-повітряна база Лажеш.

Література

  1. Serpa C. V. Agente dos Acores. Lisboa, 1978.
  2. Азорские острова // Словарь современных географических названий. Екатеринбург, 2006.
  3. Испания, Андорра, Португалия // Атлас мира. Москва, 2010.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶