Азотування

Азотува́ння — насичення поверхневого шару металевих виробів азотом; вид хіміко-термічної обробки.

Підвищує поверхневу твердість, стійкість проти спрацювання, витривалість і корозійну стійкість.

Вироби з легованих сталей азотують у герметичних муфельних печах за температур 500–700 °С переважно в середовищі газоподібного аміаку (міцнісне азотування). Підвищена твердість азотованого шару (1200 за Віккерсом) зумовлюється утворенням особливого структурного стану внаслідок пересичення металевої основи азотом і зберігається при повторному нагріванні до температур 550–600 °С.

Для одержання шару завтовшки 0,3–0,6 мм витрачають (при температурі 500–520 °С) від 24 до 90 год. Час обробки скорочується при двоступінчатому нагріванні: спочатку при температурі 500–520 °С, потім при температурі 540–600 °С.

Антикорозійне азотування (температура 600–700 °С) дрібних виробів з утворенням азотованого шару завтовшки 0,01–0,04 мм триває 15 хв, великих виробів — до 10 год.

Вироби із сплавів титану обробляють при температурі 850–950 °С протягом 10–50 год у середовищі технічного азоту, очищеного від кисню і вологи.

Азотуванню піддають деякі інструменти, циліндри і клапани двигунів, деталі швидкохідних верстатів тощо. В індивідуальному і дрібносерійному виробництвах іноді застосовують азотування в тліючому розряді.

Література

  1. Хільчевський В. В. Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів. Київ : Либідь, 2002. 327 с.
  2. Берлин Е. В., Сейдман Л. А., Коваль Н. Н. Плазменная химико-термическая обработка поверхности стальных деталей. Москва : Техносфера, 2012. 464 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Азотування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Азотування (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶