Азійський спосіб виробництва

Азі́йський спо́сіб виробни́цтва — початкова форма державного устрою, що виникла з розпадом первіснообщинного ладу, ґрунтувалася на антагонізмі общинного селянства і деспотичної держави, яку уособлювали, зокрема, бюрократичний апарат і наймана армія. Вперше характеристика азійського способу виробництва була наведена у листуванні К. Маркса і Ф. Енгельса (1853), а також у статті К. Маркса «Британське володарювання в Індії». Азійський спосіб виробництва поєднував ознаки рабовласницького і феодального способів виробництва. Основною формою власності була державна (на землю, іригаційні споруди, воду). Існували також залишки племінної власності, общинна власність ремісників, починало розвиватися приватне землеволодіння. Держава здійснювала контроль за спорудженням і функціонуванням іригаційних систем та розподілом води, вирубуванням лісів, зовнішньою торгівлею, створенням страхового фонду, охороною території, будівництвом храмів і фортець, виконанням військових функцій тощо. Основним класом безпосередніх виробників, яких експлуатували державні чиновники, були землероби й ремісники. Використовувалася також праця рабів і селян-общинників. Експлуатація общинного селянства, що складалося з патріархальних сімей, здійснювалася через вилучення натуральної ренти (збігалася з податком) та виконання трудових повинностей. У межах азійського способу виробництва почало зароджуватися товарне виробництво, виник купецький і лихварський капітал. Азійський спосіб виробництва був притаманним для держав і суспільств Стародавнього Сходу. Окремі його елементи, зокрема деспотизм державних чиновників і домінування державної власності, були властиві адміністративно-командній системі, яка існувала в СРСР, КНР та деяких інших тоталітарних режимах.

Література

  1. Маркс К. Британское владычество в Индии // Маркс К., Энгельс Ф. Сочинения : в 50 т. Москва : Государственное издательство политической литературы, 1957. Т. 9. 736 с.
  2. Васильев Л. С. Что такое «азиатский» способ производства? // Народы Азии и Африки. 1988. № 3. С. 65–75.
  3. Прохоренко И. Д., Курегян С. В. Азиатский способ производства и азиатский социализм. Минск : Publishing House. 1993. 80 c.
  4. Економічна енциклопедія : у 3 т. / Редкол.: С. В. Мочерний (відп. ред.) та ін. Київ : Видавничий центр «Академія», 2000. Т. 1. 864 с.
  5. Семенюк І. В. Концепція Азійського способу виробництва і традиції економічного життя Південної Кореї // Науковий вісник Чернівецького університету. Філософія. Вип. 665–666. 2013. С. 115–119.
  6. Cipкo A. B. Економічна теорія. Політекономія. Київ : Центр учбової літератури, 2014. 416 с.
  7. Семенов Ю. И. Политарный («азиатский») способ производства: сущность и место в истории человечества и России. Философско- исторические очерки. Москва : Книжный дом «ЛИБРОКОМ», 2014. 382 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С. Азійський спосіб виробництва // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Азійський спосіб виробництва (дата звернення: 2.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶