Акапулько

Кафедральний собор Нуестра Сеньора де ла Соледад (собор Богоматері Самотності)

Акапу́лько (ісп. Acapulco), Акапулько-де-Хуа­рес (Acapulco de Juarez) — місто на північному заході Мексики. Найбільше місто шт. Герреро. Розташоване на узбережжі Тихого океану. Територія — 1 881 км². Населення — 708 100 осіб (2014, оцінка).

Акапулько (Acapulco)

Країна Мексика
Регіон країни штат Герреро
Засновано 1519
Чисельність населення (тис.осіб) 708.1
Територія (кв.км.) 1 881


Клімат

Клімат тропічний. Середньорічна температура — +28,3 °C. Найтепліший місяць — травень (+28,3 °C), найхолодніший — січень (+27,1 °C). Опадів випадає загалом 1500 мм/рік, улітку набагато більше, ніж узимку. Найбільш посушливий місяць — лютий (1 мм), максимальна кількість опадів випадає у вересні (288 мм).

Історична довідка

Поселення на місці Акапулько виникло 3000 до н. е., про що свідчать петрогліфи. Тут мешкали спочатку індіанці майя, а згодом ацтеки. Вперше Акапулько згадується 1519 у «Правдивій історії завоювання Нової Іспанії» Б. Діаса дель Кастільйо. 1521 до Акапулько прибула експедиція Е. Кортеса. 1531 засновано місто, що розвивалося завдяки торгівлі. До 1815 Акапулько було основним портом на тихоокеанському узбережжі Мексики. Від 1920-х в Акапулько став швидко розвиватися туристичний бізнес. Місто перетворилося на популярний морський курорт.

Популярності Акапулько посприяли: візит принца Уельського, майбутнього короля Едуарда VIIІ (1920-ті) і зйомки фільму «Леді з Шанхаю» (режисер О. Веллс) 1946. Розквіт Акапулько як туристичного центру припав на 1950-ті, коли місто стало популярним місцем відпочинку зірок Голлівуду й американських багатіїв. Про цей період в історії Акапулько нагадує місцева Стіна Слави. У 1960-х популярність Акапулько в середовищі богеми пішла на спад.

Господарство

Понад 70 % населення Акапулько зайнято в сфері торгівлі, пов’язаної з туризмом. Харчову промисловість Акапулько орієнтовано на виробництво молочних продуктів. Також розвинено гірничодобувну й обробну промисловість, виробництво цементу й енергетику. В Акапулько функціонує Міжнародний аеропорт ім. генерала Х. Н. Альвареса. В Акапулько розташовано навчальні заклади: Автономний університет шт. Герреро (засновано 1960), Технологічний інститут Акапулько (засновано 1975) та ін.

Культура. Туризм

Форт Сан-Дієго 

Головний туристичний об’єкт Акапулько — форт Сан-Дієго (1615–1617). Споруда у формі п’ятикутної зірки захищала місто від нападів голландських та англійських піратів. Звідси відправляли в Європу галеони з вантажами. У другій половині 18 ст. форт постраждав від землетрусу. Споруду відреставрували і до 19 ст. форт був найголовнішою оборонною спорудою на тихоокеанському узбережжі. У приміщеннях форту — міський Історичний музей (засн. 1986). Тут представлено: предмети побуту, прикраси, які свідчать про устрій жителів Акапулько доіспанської епохи; артефакти періоду іспанського завоювання; колекція документів, що ілюструють торговельні відносини Акапулько з Азією; свідоцтва тихоокеанського піратства; гармати та інші види зброї, що призначалися для оборони Акапулько; іспанський галеон 18 ст. В Акапулько також діють: Музей історії військово-морського флоту, Музей мистецтв, 2 археологічні музеї, Музей масок тощо.

Символом Акапулько є комплекс, названий «Капелою миру» (ісп. «Сapilla de la Paz»). Храм створено на базі старовинного особняка з ініціативи глави місцевого заможного сімейства, який таким чином прагнув вшанувати пам’ять своїх двох синів, загиблих у авіакатастрофі. За задумом мецената, храм призначався для віруючих усіх конфесій. Капелу відкрито для відвідувачів 1971. Неподалік від палацу встановлено хрест висотою понад 42 м. Згідно з легендою, цей хрест захищає Акапулько від нещасть, а також приносить удачу морським мандрівникам. Перед каплицею — монумент, створений К. Фав’є: дві руки, складені в молитовному жесті (1972).

Серед сакральних споруд Акапулько особливе місце посідає кафедральний собор Нуестра Сеньйора де ла Соледад (ісп. Catedral de Nuestra Seсora de la Soledad — собор Богоматері Самотності). Перший храм на цьому місці засновано 1555. Собор, який існує сьогодні, створено 1930 архітектором Ф. Марискалем. Від 1958 собор — головний храм архієпархії Акапулько.

Однією з найбільших природоохоронних територій на півдні Мексики є Національний парк Папагайо (інша назва — парк Ігнасіо Мануель Альтамірано). У парку — модель іспанського галеона в натуральну величину, копія космічного корабля «Колумбія», ботанічний сад, обсерваторія, аквапарк, бібліотека. Представлено багато видів рідкісних птахів: білі чаплі, тукани, фламінго і папуги (усього понад 2 тис. особин). Для їх проживання екологами та біологами були створені умови, схожі з тими, в яких пернаті живуть у природному середовищі. У Папагайо є кілька монументів, зведених на честь мексиканських композиторів і президентів.

Література

  1. Berger D. The Development of Mexico’s Tourism Industry: Pyramids by Day, Martinis by Night (New Directions in Latino American Cultures). New York: Palgrave MacMillan, 2006. 164 p.
  2. Holiday in Mexico: Critical Reflections on Tourism and Tourist Encounters / Ed. by D. Berger, A. Grant Wood . North Carolina: Duke University Press, 2010. 408 p.
  3. Iconic Mexico. An Encyclopedia from Acapulco to Zócalo / Ed. by E. Zolov. [2 vol.]. ABC-CLIO, LLC, 2015. 754 p.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶