Акваріумні риби

Мелонітанія Боесмана (лат. Melanotaenia boesemani)

Аква́ріумні ри́би — декоративні, найчастіше дрібні представники класу кісткових риб, яким властиві яскраве забарвлення і химерна форма тіла, часто незвичайна поведінка. За винятком золотих рибок, які є різновидами карася китайського (Carassius auratus), це тропічні види, яких відносно легко утримувати в домашніх умовах за досить високої температури і можна розводити в умовах акваріума. Зазвичай це озерні й морські види, стійкі до дефіциту кисню, які не потребують швидкої течії. Акваріумні риби завжди досягають розмірів менших, ніж у природних умовах, причому що менший акваріум за об’ємом, то дрібніші особини.

Басейнові риби

Слід розрізняти власне акваріумних риб та басейнових риб. До останніх належать одомашнені риби-хромісти, тіло яких вкрите яскравими червоними, білими, сірими і чорними плямами, розкиданими по тілу, як, наприклад, у коропів-кої. Таких риб тримають у непрозорих ємкостях у формі чаші. На відміну від акваріумних риб, на яких дивляться збоку, естетика басейнових риб розкривається під час спостереження за ними зверху. Тому в процесі селекції відбирали риб з чітко симетричним тілом, химерною формою тіла і плавців, строкатим і різноманітним забарвленням. Крім кої, в декоративних басейнах тримають золотих рибок (комети, вуалехвости, телескопи, звіздарі та ін.).

Різноманіття акваріумних риб

До акваріумних риб формально відносять близько 210 видів, не менше, ніж 30 родин (це не враховуючи міжвидових гібридів, різних кольорових морф і генетично-модифікованих ліній, з урахуванням яких число об’єктів розведення зростає в кілька разів). При цьому через відсутність у риб строгих критеріїв породи їхнє остаточне число встановити майже неможливо. Найпопулярніші види акваріумних риб належать до багатьох родин Анабасові, або плазуючі гурамі (Anabantidae) — ряд видів ктеном і анабасів; поширені в тропіках від Африки до Філіппін. Риби розміром від 4 до 60 см; їм властива турбота про потомство і здатність пересуватися по суші, дихаючи киснем повітря; улюбленими об’єктами акваріумного розведення серед в’юнових (Cobitidae) є види тропічного роду Botia, цікаві своєю рухливістю, зграйністю і яскравим забарвленням. Скелезубові (Tetraodontidae) — морські та прісноводні тропічні риби, що місять сильну отруту; тіло кулеподібної форми, можуть рухатися як назад, так і вперед; для них характерний особливий спосіб самозахисту: від шлунка відходять мішкоподібні вирости, які за небезпеки наповнюються повітрям або водою, риба при цьому набуває форми роздутої (зазвичай колючої через наявність на шкірі шипів) кулі, яка майже невразлива для хижаків. Саме до цієї родини належить добре відома риба-фугу. Коропові (Cyprinidae) — наймасовіші за числом видів і форм серед акваріумних риб. Крім золотої рибки, популярними об’єктами акваріумного розведення є різноманітні барбуси, расбори, кардинали, лябео і даніо (даніо-реріо — об’єкт численних генно-інженерних маніпуляцій, за допомогою яких виведено яскраві кольорові варіації). Найпоширеніші види риб в аматорський акваріумістиці — представники родини пецилієвих (Poeciliidae). Це здебільшого живородні риби (гупі, пецилії, меченосці, молінезії), яких легко розводити в умовах акваріума і які представлені сотнями різноманітно забарвлених штучно виведених форм. Макроподові (Osphronemidae) — дуже популярні об’єкти акваріумного розведення, походять з тропічних водойм Південно-Східної Азії. До цієї родини належать бійцівські рибки, макроподи та гурамі. Багато серед акваріумних риб харацинових (Characidae), які живуть в екваторіальних і тропічних регіонах Америки. Серед них популярні неони, орнатуси, тетри, піраньї. Високо цінуються серед акваріумістів представники родини цихлідових (Cichlidae), що в природі поширені майже по всьому тропічному регіону. Це хижі та досить великі за розмірами риби: скалярії, оскари, дискуси, цихлозоми та ін. Особливу екологічну групу становлять різноманітні представники ряду сомоподібних. Вони представлені кількома родинами: броняковими (Doradidae), найпопулярніші види — агаміксиси та амблідораси; пір’явусими сомами (Mochokidae) — синодронтиси; лорікарієві (Loricariidae) — анциструси, отоцинклюси; панцирними сомами (Callichthyidae), що представлені видами роду Сoridoras.

Література

  1. Белов Н. В. 10 000 советов аквариумисту. Минск : Современный литератор, 2000. 606 с.
  2. Лукьянов О. М. Современный аквариум и его обитатели. Москва : Цитадель, 2003. 416 с.
  3. Нельсон Джозеф С. Рыбы мировой фауны / Пер. с англ. Москва : Либроком, 2009. 880 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶