Акведук

Акведук Пон-дю-Гар (департамент Гар, Франція)

Акведу́к (від лат. aqua — вода і ducere — вести) — мостова споруда у верхній частині з жолобом, лотком, каналом або трубою для проведення водоводу, що прокладався від віддаленого і високо розташованого джерела через яри, міжгір’я, річки, дороги до населеного пункту чи зрошувальної системи.

Спорудження акведуків почалося у 2 тис. до н. е. у країнах Стародавнього Сходу та Греції Давній (о. Самос, Мікени та ін.), а потім у Римі Стародавньому. На території України відомий акведук з арковим мостом у м. Севастополі (1840-і). Серед давньоримських акведуків, що збереглися, найвищим є акведук Пон-дю-Гар (фр. Pont du Gard), перекинутий через річку Гардон у Франції (47 м), а найдовшим — акведук у м. Сеговії (Іспанія; 17 км). У нові часи найбільші акведуки були побудовані у Сполучених Штатах Америки; з них найдовший — Каліфорнійський акведук (англ. California Aqueduct) протяжністю 1129 км, побудований 1997.

Мостові частини акведуків — аркової, балкової чи рамної конструкції — роблять з бетону, залізобетону, металу, каменю або (іноді) дерева. Поширені акведуки, в яких стінки лотка або труби є опорними прогоновими конструкціями мосту.

Література

  1. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва, 2002. 472 с.
  2. Скарре К. 70 чудес зодчества Древнего мира: Как они создавались? / Пер.с англ. Москва : АСТ, Астрель, 2004. 304 с.
  3. Николаев И. С. Акведуки античного Рима. Москва : Принт-Сервис, 2011. 508 с.
  4. Плоский В. О., Гетун Г. В., Віроцький В. Д. Архітектура будівель та споруд : в 4 кн. Кам'янець-Подільський : Рута, 2016. Кн. 3: Історія архітектури і будівництва. 814 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Акведук // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акведук (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.11.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶