(Перенаправлено з Аквілегія)

Аквілегія (Aquilеgia)

Аквілегія. Орлики чорніючі (лат. Aquilegia nigricans

Аквіле́гія, орлики, водозбір (Aquilеgia) — рід рослин родини жовтецевих.

Таксономічна структура

Включає близько 100 видів, широко розповсюджених у Північній півкулі.

Характеристика

Багаторічні трав’янисті рослини. Корінь товстий стрижневий. Листки сизо-зелені трійчастоскладні, мають довгий черешок. Назва рослини пов’язана зі здатністю листків не змочуватися водою, що збирається на них в округлі краплі подібно до ртуті — так званий ефект лотоса. Із центра листкової розетки в кінці весни — на початку літа формуються стебла, що несуть стеблові листки й квітки синього, фіолетового, малинового, червоного, білого, жовтого, помаранчевого або двоколірного забарвлення особливої форми: віночок складається з 5 окремих пелюсток лійчастої форми з косо зрізаним широким отвором, які зазвичай мають дещо загнуті на кінці шпорки, що дали другу назву рослині — орлики — через схожість шпорок з кігтями орла. Довжина і форма шпорок є ознакою, за якою розрізняють європейські види (шпорка загнута гачком або кільцевидна), американські види (шпорка довга і пряма) і далекосхідні японські та китайські види (не мають шпорок). Плід багатолистянка, що містить чорні, блискучі насінини.

Практичне значення

Завдяки високій декоративності квіток близько 35 видів використовують у садівництві як гібридні форми з великими квітками. Усі частини рослин роду отруйні.

В Україні

В Україні поширені орлики звичайні (Aquilеgia vulgaris); два види аквілегії, орлики чорніючі (Aquilеgia nigricans) та орлики трансильванські (Aquilеgia transsilvanica), занесено до Червоної книги України. Орлики чорніючі в Україні — рідкісна високогірна рослина з темно-фіолетовими квітками, зростає в Карпатах невеличкими популяціями, охороняють в Карпатському біосферному заповіднику, національному природному парку «Синевир» та у ландшафтному заказнику «Чорний Діл». Орлики трансильванські — ендемічний вид Карпат, зникаюча високогірна рослина з темно-фіолетовими квітками, охороняють у нац. природному парку «Синевир».

Додатково

В середньовічній європейській культурі аквілегія символізувала подружню невірність.

Література

  1. Головкин Б. Н. Все о комнатных растениях. Москва : Рольф, 2001. 366 с.
  2. Nold R. Columbines: Aquilegia, Paraquilegia and Semiaquilegia. Portland : Timber, 2003. 158 p.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶