Акредитування

Акредитува́ння (від лат. accredere — довіряти) — у міжнародному праві — процес призначення і вступ на посаду глави дипломатичного представництва. Його найважливіші етапи — запит агремана (згоди країни перебування) і вручення вірчих грамот.

Дипломатичні представники приступають до офіційного виконання своїх обов’язків і вважаються акредитованими при главі іноземної держави або її міністрі закордонних справ з моменту вручення вірчих грамот (для послів та посланників) чи листів від своїх міністрів закордонних справ (для повірених у цих справах). Проте ще до призначення акредитуюча держава має, як це передбачено Віденською конвенцією про дипломатичні зносини 1961 (ст. 4), «переконатися у тому, що держава перебування дала агреман на ту особу, яку вона має намір акредитувати як главу представництва в цій державі». Агреман необхідний лише для глави дипломатичного представництва, решту його членів акредитуюча держава призначає на свій розсуд, але за умови необхідної нотифікації країни перебування про прибуття цих осіб у присвоєному їм званні. Щодо призначення військових, військово-морських та військово-повітряних аташе у багатьох країнах існує порядок, який, власне, означає вимогу одержання агремана, оскільки держави перебування часто просять, щоб прізвища цих аташе їм повідомлялися завчасно.

В Україні постановою Верховної Ради «Про порядок призначення глав представництв України в іноземних державах та при міжнародних організаціях» від 15.07.1994 встановлено такий порядок призначення глав її представництв в іноземних державах та при міжнародних організаціях: глави представництв призначаються Указом Президента України за поданням міністра закордонних справ, погодженим з Комітетом Верховної Ради України у закордонних справах і зв’язках із СНД; керівники торгово-економічних місій при дипломатичних представництвах в іноземних державах призначаються наказом міністра зовнішньоекономічних зв’язків і торгівлі, погодженим з Комітетом Верховної Ради України у закордонних справах і зв’язках із СНД та з міністром закордонних справ; МЗС інформує Комітет Верховної Ради України у закордонних справах і зв’язках із СНД про кандидатури на посади глав консульських представництв України та глав військових аташатів при дипломатичних представництвах України в іноземних державах.

У розширеному розумінні термін «акредитування» застосовується у практиці реєстрації та прикріплення журналістів, які висвітлюють роботу міжнародних або внутрідержавних форумів, установ тощо.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶