Актопротектори

Актопроте́ктори (від лат. aсtus — рух, дія та protector — захисник) — фармакологічний клас сполук із метаболічним невиснажуючим механізмом дії, які здатні підтримувати й підсилювати фізичну працездатність в екстремальних умовах і запобігати розвитку втоми. За фармакологічними ефектами актопротектори подібні до антигіпоксантів та адаптогенів, але відрізняються від них механізмом дії. Показання до застосування: виконання здоровою людиною особливо інтенсивної роботи (у тому числі в спорті) або діяльність в ускладнених умовах (різні температури). Використовуються також в:

  • загально-медичній практиці — з метою лікування внутрішніх, хірургічних, інфекційних, шкірних, ЛОР-захворювань, а також у неврології, психіатрії, гінекології, стоматології, у разі гострих отруєнь;
  • військовій медицині (в умовах жаркого клімату, високогір’я, радіоактивного випромінювання тощо);
  • медицині екстремальних станів;
  • випадках астенічних станів різної природи (у разі неврастенії, соматичних захворювань, у перед- і післяопераційному періоді), перевтоми. Застосовують перорально.

Унікальність актопротекторів полягає у пливі на метаболічні процеси на клітинному (тканинному) рівні. В основі дії класичного актопротектора бемітилу (2-етилтіобензимідазола гідроброміду) — структурна схожість із пуриновими основами нуклеїнових кислот. Це спричиняє активацію геному клітини з результуючим підсиленням синтезу РНК та білків – структурних, транспортних і ферментних, унаслідок чого в клітині активується утворення ферментів енергетичних процесів (перш за все глюконеогенезу) та антиоксидантного захисту. Бемітил підвищує енергетичний потенціал клітин, зменшує лактоацидоз, збільшує вміст глікогену в м’язах, печінці, серці (непряма анаболічна дія), покращує ККД тканинного дихання та в результаті підвищує здатність організму витримувати збільшення фізичних навантажень, витривалість, прискорює процеси відновлення, а також має антигіпоксичний, протиішемічний, психостимулюючий, адаптогенний, антиастенічний, регенеративний, ноотропний, антиоксидантний, антирадикальний та імуностимулюючий ефект, усуває дистрофію міокарда і посилює дезінтоксикаційну функцію печінки.

Актопротекторну дію також мають похідні адамантану, метаболітні препарати (АТФ-лонг, мілдронат), вітаміни, препарати природного походження (адаптогени).

Література

  1. Бобков Ю. Г., Виноградов В. М., Катков В. Ф. и др. Фармакологическая коррекция утомления. Москва : Медицина, 1984. 208 с.
  2. Питкевич Э. С., Лозинский М. О., Лызиков А. Н. и др. Бемитил (bemitylum) — антигипоксант, актопротектор: фармакологические эффекты и клиническое применение в медицине. Киев : Вища школа, 2001. 44 с.
  3. Зарубина И. В., Шабанов П. Д. Молекулярная фармакология антигипоксантов. Санкт-Петербург : Издательство Н-Л, 2004. 368 с.
  4. Oh S., Oliynyk S. Actoprotectors: new class of pharmacological agents. Seoul : APERI, 2015. 154 p.

Автор ВУЕ

О. П. Драчук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Драчук О. П. Актопротектори // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Актопротектори (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
07.05.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶