Акт поєднання

Акт поєдна́ння — документ, що засвідчував одну зі спроб подолання інституційного розколу в українському православ’ї — об’єднання Української автокефальної православної церкви й Автономної православної церкви в одну Українську автокефальну православну церкву.

В умовах Другої світової війни проект ухвали про об’єднання церков розроблено спеціально створеною комісією на чолі з митрополитом Олександром (Іноземцевим). «Акт поєднання» підписаний 08.10.1942 у Почаївській лаврі делегатами від Луцького собору єпископів УАПЦ архієпископом Никанором (Абрамовичем), єпископом Мстиславом (Скрипником) та главою Автономної православної церкви митрополитом Олексієм (Громадським). На першій сесії Священного синоду, який мав скликати найстарший за хіротонією архієрей, планувалося розглянути всі питання, пов’язані з розподілом єпархій і кафедр між єпископами. У документі йшлося про ліквідацію усіх розбіжностей канонічного характеру. «Акт поєднання» передбачалося проголосити по всіх церквах на території України. На чолі об’єднаної Української автокефальної православної церкви мав стояти Священний синод із п’яти найстарших єпископів України. Обов’язки його секретаря, а також заступника відсутнього члена синоду покладалися на преосвященного Мстислава.

Проти інтеграції виступила частина єпископів з обох сторін, зокрема єпископат Автономної церкви на чолі з єпископом Київським Пантелеймоном (Рудиком). Втілити «Акт поєднання» у життя не вдалося. Унаслідок тиску окупаційної німецької влади (не зацікавленій в існуванні єдиної загальнонаціональної української церкви) і власної ієрархії Олексій (Громадський) 16.12.1942 визнав акт недійсним. Попри це, «Акт поєднання» став безпрецедентною екуменічною акцією, яка означала прорив в українському православ’ї й не мала аналогів у вітчизняній історії.

Література

  1. Пащенко В. О. Православ’я в новітній історії України. Ч. 1. Полтава, 1997. 355 с.
  2. Лисенко О. Церковне життя в Україні: 1943–1946. Київ : Вид-во Ун-ту історії України НАНУ, 1998. 404 с.
  3. Борщевич В. Українське церковне відродження на Волині (20–40-ві рр. ХХ ст.). Луцьк : Вежа, 2000. 253 с.
  4. Стоколос Н. «... Для миру церковного і добра віруючого народу...» (Що стало на заваді поєднанню православних церков в Україні восени 1942 року) // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії: Наук. зап. Рівнен. держ. гуманіт. університету. 2006. Вип. 8.
  5. Смирнов А. Мстислав (Скрипник): громадсько-політичний і церковний діяч. 1930–1944. Київ : Смолоскип, 2008. 326 с.
  6. Смирнов А., Трохимович В. Архіпастирська діяльність єпископа Мстислава Скрипника в 1942 році // Галичина. Всеукр. наук. і культурно-просвітній краєзнавчий часопис. До 70-річчя створення Української повстанської армії. 2013. Ч. 24. С. 105-111.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Киридон А. М. Акт поєднання // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акт поєднання (дата звернення: 7.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶