Акустоелектронний виріб

Акустоелектро́нний ви́ріб — функціональний елемент, що у складі радіоелектронної апаратури виконує певну функцію на основі процесів збудження, поширення та перетворення акустичних хвиль у пружному середовищі та (або) їхньої взаємодії з електромагнітними полями.

Узагальнену функціональну схему акустоелектронного виробу наведено на малюнку:

Акустоелектроний виріб.jpg

Вхідний електричний сигнал за допомогою вхідного електроакустичного перетворювача перетворюється на акустичну хвилю, що поширюється в акустичному каналі. Вихідний акустоелектронний перетворювач перетворює акустичну хвилю на вихідний електричний сигнал. Оброблення інформації може здійснюватися як у акустичному каналі, так і у процесі взаємного перетворення електричних і акустичних сигналів.

Особливістю акустоелектронного виробу є низька, порівняно з електромагнітними хвилями, швидкість поширення акустичних хвиль. Носіями інформації в акустоелектронному виробі можуть бути різні типи акустичних хвиль — об’ємні, поверхневі, хвилі в шарах матеріалів.

В основу класифікації акустоелектронних виробів можуть бути покладені ознаки функціональної складності, адаптивності, рівня інтеграції, типу використовуваних акустичних хвиль тощо.

Найчастіше використовуються акустоелектронні вироби на поверхневих акустичних хвилях (ПАХ). Основними перевагами пристроїв на ПАХ є:

  • малі габарити і маса;
  • виняткові електричні характеристики в поєднанні з їхньою високою повторюваністю;
  • висока надійність;
  • низька вартість у серійному виробництві;
  • широкий діапазон робочих частот;
  • відсутність необхідності налаштовування та регулювання;
  • широкий асортимент пристроїв, що масово виготовляються.

Акустоелектронні вироби на ПАХ використовуються в системах: стільникового зв’язку; навігації (GPS, ГЛОНАСС); радіолокації та управління повітряним рухом; супутникового зв’язку; кабельного й супутникового телебачення; охорони та безпеки; моніторингу стану довкілля та промислових об’єктів; радіочастотної ідентифікації виробів та логістики.

Література

  1. Хорунжий В. А., Долбня Е. В., Богатов П. Н. Акустоэлектроника. Київ : Техніка, 1984. 152 с.
  2. Готра З. Ю. Фізичні основи електронної техніки. Львів : "Бескид Біт", 2004. 880 с.
  3. Радиотехника: Энциклопедия / Под ред. Ю. Л. Мазора, Е. А. Мачусского, В. И. Правды. 3-е изд. Москва : Издательский дом «Додэка-ХХI», 2016. 944 с.
  4. Жовнір М. Ф. Акустоелектронний перетворювач кутової швидкості. Електроніка та зв’язок, Том 22. № 4(99), 2017. С. 44–50.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Акустоелектронний виріб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акустоелектронний виріб (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶