Алтинсарін, Ібрай

Ібрай Алтинсарін

Алтинсарі́н, Ібра́й (каз. Алтынсарин, Ыбырай; 01.11.1841, Миколаїв. повіт, Тургайська обл., тепер Костанайська обл., Казахстан — 29.07.1889, там само) — педагог-просвітник, письменник, фольклорист, громадський діяч, учений-етнограф.

Алтинсарін, Ібрай

(Алтынсарин, Ыбырай)

Народження 01.11.1841
Місце народження Миколаївський повіт, Костанайська область, Казахстан
Смерть 29.07.1889
Місце смерті Миколаївський повіт, Костанайська область, Казахстан
Напрями діяльності педагогіка, літературна творчість, фольклор, етнографія

Життєпис

Після загибелі батька (1844) виховувався у сім’ї діда, який був беєм (предводителем племені). 1857 закінчив школу-інтернат при Оренбурзькій прикордонній комісії з золотою медаллю. Працював писарем, перекладачем, помічником судді, учителем, з 1879 і до кінця життя — інспектором казахських шкіл у Тургайській області. Мав звання статського радника.

Діяльність

Започаткував світську освіту казахського народу. Збирав кошти для будівництва шкіл, відкрив ремісниче та жіноче училища, чотири двокласних російсько-казахських училища, п’ять волосних шкіл, два училища для дітей російських селян, учительську гімназію в м. Троїцьку. Ініціатор відкриття шкіл для кочівників.

Розробив систему шкільної освіти, увів викладання казахської мови в школах, боровся проти насильницької русифікації й разом із тим проти впливу реакційного мусульманського духівництва. Багато енергії витратив на підготовку вчителів для початкових шкіл, насамперед із казахів, комплектування шкіл учителями, організацію бібліотек при школах.

Автор перших казахських підручників «Казахська (киргизька) хрестоматія» і «Початкове керівництво до навчання казахів (киргизів) російській мові» (обидва — 1879), підручника з ісламу, збірників народної поезії. Писав байки та оповідання. Укладав варіант казахського алфавіту на основі російської граматики. Переклав казахською твори Л. Толстого, І. Крилова, К. Ушинського, В. Даля та ін. Засновник казахської періодичної преси.

Заперечував вікову відсталість та релігійне неуцтво, критикував колоніальну систему царизму, спростовував твердження, що казахи не пристосовані до осілого способу життя, не здатні займатись землеробством. Брав активну участь у громадсько-політичному житті: писав статті з проблем науки, освіти, мистецтва, релігії, етнографії. В етнографічних працях схарактеризував консервативність патріархально-феодального побуту та звичаїв казахів. Писав про зміни соціально-економічного устрою й господарського побуту казахського аулу.

Визнання

У Казахстані є пам’ятник Алтинсаріну, музей у м. Аркалик, на його честь засновано відомчу медаль. Ім’ям Алтинсаріна названо Аркаликський педагогічний університет, середні школи, гімназії, коледжі, район, вулиці та проспекти.

Література

  1. Қазақстан тарихы (XVIII ғасыр - 1914 жыл). Алматы : Атамұра, 2012. 344 б.
  2. Әден А. Ыбырайдың атасы Кенесары бастаған қозғалысты жақтамаған // Qazaqstan tarihy порталы. 2018. URL: https://e-history.kz/kz/publications/view/4377

Автор ВУЕ

М. Г. Криловець

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Криловець М. Г. Алтинсарін, Ібрай // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алтинсарін, Ібрай (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
22.10.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶