Альбінізм

Кенгуру альбінос

Альбінізм (від лат. albus — білий) —

Albinizm-day-vue.jpg

Альбінізм буває тотальним (знебарвлюються покриви всього тіла); неповним (ситуації, за яких знебарвлення за ступенем прояву має обмежений характер), частковим (коли пігменту позбавлені окремі органи або частини тіла). У комах-альбіносів змінюється колір кутикули та очей; у хребетних (риб, амфібій, рептилій, птахів і ссавців) — шкіри, луски, оперення, волосся, райдужної й пігментної оболонок очей; у рослин стають білими зазвичай зелене стебло й листки, яскраво-забарвлені квітки тощо.

У природних популяціях альбіноси рідкісні. Здебільшого трапляється частковий альбінізм. Повний альбінізм властивий людині, культурним рослинам, доместикованим (див. Доместикація) тваринам або тим, яких розводять у штучних умовах. Це пов’язано з інбридингом під час селекції та можливістю підтримувати життєздатний стан дефектних особин у спеціальних умовах.

Причини виникнення

Американський алігатор (Alligator mississippiensis)

Альбінізм спричиняють мутації, в результаті яких повністю або частково пригнічується синтез ферментів, що відповідають за синтез пігментів. Оскільки альбінізм має чітко визначену генетичну природу, його ознаки у тварин проявляються з моменту появи на світ. За своєю суттю альбінізм — явище, протилежне меланізму. У тварин у разі альбінізму блокується синтез меланіну — полімерної сполуки, що має чорне або коричневе забарвлення. Пігмент захищає організм від дії ультрафіолетового випромінювання. У тілі людини меланін виробляється в спеціальних клітинах шкіри — меланоцитах і накопичується в шкірі, волоссі й райдужній оболонці очей. Причиною нездатності клітин до виробництва меланіну є група мутацій здебільшого рецесивної природи, які спричиняють інактивацію ферменту тирозинази, відповідального за синтез меланіну.

Класифікація

За генетичною природою альбінізм людини буває двох головних типів.

  1. Очно-шкірний альбінізм має аутосомно-рецесивну природу й спричиняється мутаціями в різних аутосомах. Для найважчих випадків, коли меланін не виробляється взагалі, характерними ознаками є чисто біле волосся та шкіра, блакитна напівпрозора райдужка ока. У разі інших мутацій фермент повністю не інактивується, але його активність знижена і він здатний обмежено виробляти меланін. У таких індивідів колір шкіри може навіть наближатися до нормального.
  2. Очний альбінізм також зумовлений дією рецесивного гена в гомозиготному стані, який однак локалізований в X-хромосомі. У результаті майже завжди цей тип альбінізму спостерігають в особин чоловічої статі. Фенотиповий ефект від дії цього гена стосується тільки очей, при цьому знижується гострота зору. Шкіра у таких людей нормальна, але трохи світліша, ніж у родичів.

Альбінізм і здоров’я людини

Дівчинка альбінос з Папуа Нова Гвінея

Альбінізм належить до генетичних хвороб. Це захворювання було відомо ще в Давній Греції та Давньому Римі. Люди, в шкірі яких повністю відсутній меланін, не здатні засмагати, навіть за нетривалого перебування на сонці у них утворюються сонячні опіки, що може стати причиною раку шкіри. Крім того, через те, що в альбіносів очі не захищені від яскравого сонячного світла, із часом у них можливі значні розлади зору.

Поширеність

В Україні, як і в більшості країн світу, одна людина-альбінос трапляється на 10–20 тис. новонароджених. Однак в африканських країнах, на південь від екватора, частота народження альбіносів значно вища. У Танзанії вони трапляються у співвідношенні 1 до 1400. Частота генів, які спричиняють альбінізм, також підвищена і в деяких інших народів, що мешкають у тропічній місцевості. Причина такого явища не залежить від фізіологічних особливостей місцевого населення, а, вочевидь, криється в генетичних процесах, пов’язаних з історичними особливостями етногенезу.

Література

  1. Матвієнко С. В., Коссак Б. Й. Основи генетики. Львів : Сорока Т. Б., 2017. 115 с.
  2. Federico J. R., Krishnamurthy K. Albinism. Treasure Island : StatPearls Publishing, 2018. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519018/
  3. Kumarasinghe P. Pigmentary skin disorders. Cham : Springer, 2018. 297 p.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Альбінізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альбінізм (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
19.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶