Аутосоми

Аутосоми. Жіночий набір хромосом: 22 пари аутосом і пара статевих хромосом ХХ

Аутосо́ми (від ауто… і грец. σῶμα — тіло), еухромосоми — усі хромосоми, крім статевих, у клітинах роздільностатевих організмів.

Історична довідка

Термін «аутосоми» 1904 запропонував Т. Г. Монтгомері-мол. (1873–1912; США), термін «еухромосома» — 1916 К. Мак-Кланг (1870–1946; США).

Характеристика

У тварин аутосоми — морфологічно подібні хромосоми, однакові в особин обох статей. Наявність, кількість копій і структура аутосом не залежать від статі еукаріотичного організму. Аутосоми позначають порядковими номерами. Наприклад, у людини в диплоїдному наборі міститься 46 хромосом, із них — 44 аутосоми (22 пари, які позначають номерами від 1-ї до 22-ї) та одна пара статевих хромосом (ХХ — у жінок та ХY — у чоловіків). Гени, локалізовані в аутосомі, характеризуються аутосомним типом успадкування, на відміну від генів, локалізованих у статевих хромосомах, яким властиве успадкування зчеплене зі статтю. Мутації генів, локалізованих в аутосомах, зумовлюють аутосомні захворювання. Із 94 найпоширеніших порушень у геномі людини, що призводять до проблем зі здоров’ям, 77 припадає на аутосомні, 45 з них характеризуються повним домінуванням (косоокість, далекозорість), 6 — неповним домінуванням (безокість, еліптоцитоз) і 26 порушень — аутосомно-рецесивні (альбінізм, галактоземія). У людини аномальна кількість аутосом, за винятком трисомії за найкоротшою хромосомою, зазвичай, зумовлює ранню смерть. За відсутності диференційованих статевих хромосом термін «аутосоми» не застосовують.

Література

  1. Стрельчук С. І., Демідов С. В., Бердишев Г. Д. та ін. Генетика з основами селекції. Київ : Фітосоціоцентр, 2000. 293 с.
  2. Кунах В. А. Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні і фізіолого-біохімічні основи. Київ : Логос, 2005. 730 с.
  3. Тоцький В. М. Генетика. 3-тє вид., випр. та допов. Одеса : Астропринт, 2008. 712 с.
  4. Ніколайчук В. І., Вакерич М. М. Генетика. Ужгород : Гражда, 2013. 506 с.
  5. Инге-Вечтомов С. Г. Генетика с основами селекции. 3-е изд. Санкт-Петербург : Н-Л, 2015. 718 с.

Автор ВУЕ

В. А. Кунах


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кунах В. А. Аутосоми // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аутосоми (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶